SPORTİF PAZARLAMA

sedat-sozlu

Adana’da doğmuş biri olarak, Bayram da Adana’ya gidip Anne eli öpmemek olmazdı. Bu vesileyle Adana Demir Spor’un Başkanı Sedat Sözlü ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik, keyifli okumlar.

 

Kendinizi Tanıtabilir misiniz?

Kadın Basketbol 1. Lig’inde Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe ile birlikte oynayan, Adana Aski Spor Kulübünün kurucusu (Takımımız, Türkiye kupasında oynayan ve Lig’de ilk üçe girerek büyük başarılara imza atan takımdır) Ceyhan Belediyespor’un kurucusu (Ağabeyim Hüseyin Sözlü ile birlikte kurmuştuk) ve şuanda da Adana Demir Sporun başkanlığını yapmaktayım.

 Adana Demir Spor ile nasıl buluştunuz, Başkanlık serüveninizi anlatabilir misiniz?

Yerel seçimlerinde Ağabeyim Hüseyin Sözlünün Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra Ağabeyimin istemesine rağmen, gerek taraftarın gerek sivil toplum kuruluşlarının yoğun isteğiyle birlikte Ağabeyimin de razı olmasıyla tek aday olarak Adana Demir Sporun Başkanı oldum.

Her maçını ortalama 10.000 taraftara oynayan bu köklü bir kulübün  (1940 yılında Devlet Demir Yolları emekçilerinin kurduğu takım) Başkanı olmak zorlukları dışında gurur ve onur verici.

 Teknik Adamınız kim, değişiklik var mı?

Şuan Erkan Sözeri ile çalışıyoruz. Erkan Bey Giresunspor da mütevazi bütçelerle başarı elde eden bir teknik adamdı. Davet ettik konuştuk ve çok kısa süre içinde anlaşarak başladık.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz sezon Play Off da penaltılarla, kıl payı Süper Lig’i kaçırdık. Kaçırdığımız Süper Ligi, bu yıl Erkan Bey ile Play Off’ lara kalmadan Süper Lig’e çıkmayı hedefliyoruz.

 Bir şehirde iki Spor Kulübünün olması rekabet yaratıyor mu?

İki kulübün olması güzel hatta daha fazlada olabilir. Adana Spor Bayram Akgül’ün kendi şirketi yani takımın sahibi. Adana Demirspor ise Halkın takımı bizim avantajımız bur da. Önümüzdeki günlerde şirketleşmeyi planlıyoruz yani Halka açılarak Halkın takımı olmamızı perçinlemiş olacağız. Bu model ile şirketleşerek maddi ve sportif anlamda atak yapmamızı da hızlandıracak ve kolaylaştıracağız.

Ağabeyinizin Büyükşehir Belediye Başkanı olması size ekstra Torpil sağlıyor mu?

Belediyenin, kendi Spor Kulübü gibi görmesi nedeniyle elbette ki destek alıyor. Adana Demir Spor, bir önceki Belediye Başkanımız Aytaç Durak’ın da desteğini görmüş bir kulüp.  O dönemlerde nasıl destek görmüşse bu dönemde de aynı şekilde devam ediyor. Ağabey ve kardeş ilişkisinin olması kulübe ekstra katkı sağlıyor.

Yeni yapılan stadyum hakkında görüşünüz nedir?

Ocak ayına yetiştirilmesi düşünülen 33 bin kapasiteli bir stadyum olacak. Ocak ayına yetişmesi zor gibi görünüyor. Bu stadyum Adanaspor’un Süper Lig’de oynaması nedeniyle, Bakanımız Ömer Çelik’in açıklamasıyla Adanaspor’a verilecek. Bakıldığında Kayseri Erciyesspor ve Kayserispor ikisi stadyumu ortak kullanıyorlar, bize bu imtiyazın verilmemesi üzücü. Biz 5 Ocak stadyumunda oynamaya devam edeceğiz.

Kulüple ilgili Hedefleriniz nelerdir?

İlk hedefim, Kulübü Süper Lig’e çıkartmak. İkinci hedefim, Kurumsallaşmak. Üçüncü hedefim, İlk geçtiğim de 21mio borcu olan Adana Demirspor’u 13mio civarına düşürdüm. Borçsuz hale getirmek.

 Borcu nasıl düşürdünüz?

SMS çalışması ve bağışlar aracılığıyla düşürdük. Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanımızın da Kulübüne büyük desteği oldu, bizim için büyük bir ivmedir.

 Yeni sponsorluk anlaşmaları yaptınız mı?

Bu sezon Ana sponsorumuz Temsa oldu. İkinci anlaşmamızı da Özel Adana Hastanesi ile yaptık.

 Pazarlama Departmanınız var mı, ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Evet var. Bankalarda kredi kartlarıyla ilgili marka işbirliği yapıyoruz, ilerleyen zamanlarda da yeni projelerimiz olacak.

Aklınızda kalan iz bırakan Spor pazarlama çalışması oldu mu?

Sosyal mecralarda  #Dellen hashtag çalışması yaptık.  Oldukça başarılı oldu, bu hashtag’ımız hala devam ediyor.

Spor yapıyor musunuz?

Yoğun tempom nedeniyle yapamıyorum. Fırsat buldukça tesislerde yürüyüş yapıyorum.

 Son olarak spor ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ailelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini söyleyebilirim. Bir şekilde sporla meşgul olursa kafaları dağılmamış olur ve daha güçlü bir nesil yetiştirmiş oluruz.

Sevgilerimle,

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.