SPORTİF PAZARLAMA

IMG_20160509_201302

Ahmet Çakar ile Hakemlikten Yorumculuğa, Spor Pazarlamasından, Şampiyonluğa ve Show dünyasına  dair Herşey

Öncelikle size tanıyabillirmiyiz?

Istanbul Serencebey’de doğdum, 54 yaşındayım. İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Tıp fakültesinde okudum. 20 yıl kadar üst düzey hakemlik yapmakla beraber, 18 yıldır da medyada  karşınıza çıkıyorum. Evli, 2 çocuk babasıyım.

 Hakemlik, Doktorluk, Spor Yorumcusu ve Oyuncu kimliğiniz bulunuyor. Bunları baz alarak, en çok keyif aldığınız uzmanlığınız hangisi?

Rol aldığım bütün uzmanlıklarımı severek yapıyorum, hepsiyle iç içe olmaktan mutluyum.

 Profesyonel olarak Futbolla yolunuz ne zaman kesişti?

Lise yıllarında futbol ile başladı, Futbol bir virus gibi vucuduma işleyerek başladı.

 Hakemlik hikayeniz ne zaman başladı?

Üniversite yıllarında, Üniversite takımında ve amatör takımlarda haylazca ortalıkta takıldığım dönemlerde, Babam’ın 19-20’li yaşlarında Haklemlik kursuna kaydetmesiyle başladı ( Babam o dönemlerde TFF de görevliydi) sonra 24 yaşlarında bir bakmışım, Türkiye Süper liginde maç yöneten Hakem haline gelmişim.

 En çok hangi maçı severek yönettiniz?

Her maçı severek yönettim. Çünki hangi maçı angarya olarak görürseniz, o maçın yönetimi başarısız olur.

Şampiyonlar Ligi Kupası, U 20 Finali ve Super Lig maçlarını zevk alarak yüksek adrenalinle yönettim.

Kulüplerin, Spor Pazarlama Stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Maalesef 3 Temmuz olayından sonra Sponsorlar Kulüplerden çekilmek istediler. Sebebi ise bazı Kulüp Yöneticileri, Kulübe değer katmak yerine,  yapılan yatırımlar’dan ve Futbolcu transferlerinden bireysel nemalanmayı hedeflediler. (Tabiki her kulüp değil, bazı kulüpler için geçerli.)

Futbol Dünya’da ve Türkiye’de büyük bir sosyal olgu olduğundan Sponsorlarda bu pazarda olmak istediğinden, çekilen sponsorlar yeniden dönmeye başladılar.

 Sizce,  SporPazarlamasını en iyi yapan Kulüp’ler hangisidir?

Zengin üye yapısına sahip olması, Sponsor ve Sponsorluğu iyi değerlendirmesi nedeniyle Fenerbahçe, Galatasaray  Yönetimsel sıkıntılar nedeniyle çok iyi gitmiyor  ve diğger takımlar

Beşiktaş’ın gerek Sportif başarısı, gerek Vodafone Arena stadyumun açılması hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Vodofone Arena Dünyanın en iyi stadı veya En büyük kapasiteye sahip olmayabilir ama Türk Halkı, Türk Futbolu ve Beşiktaş camiası için büyük kazanç. Beşiktaş bunu çok iyi kullandı/kullanacakta.

Biz bu röportajı, İBFK ve Fenerbahçe maçından 10dk. Once yapıyoruz maçın sonuçlarını bilmiyorum ama Beşiktaş bu sene Ligi şampiyon olarak bitirirse, önümüzde ki üç veya beş yıl boyunca şampiyonluğu kimseye vermeden, Marka ve Finansman olarak da çok büyüyeceğini düşünüyorum. Önümüzde ki sezonda kimbilir Konyaspor harika bir Sportif başarı sergiliyor, bizleri şaşırtarak onla olabilirler.

 Hangi Takımlısınız?

Küçükken Galatasaraylıydım ama Futbol’un içinde olunca bir takım tutamıyorsunuz.

 Spor Yorumculuğunu düşünürsek, Spor Proğramlarında neden, Taktikler, Oyun veya Teknik konular değil de, Şhow kısmı daha yoğun oluyor?

Bu tarz konuları konuştuğunuzda Türkiye’nin yüzde 3’üne hitap edersiniz ve bunu da 30 dakika içinde bitirirsiniz. Insanları da proğrama çekebilmek için işin show kısmına ihtiyaç var, bu konuda da güzel katkı sağladımığımızı düşünüyorum.

20160509_152211

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.