SPORTİF PAZARLAMA

Yeni bir sezonun başladığı şu dönemde ben de, Bursa spor kulübünün 25. Başkanı Ali Ay ile Futbol Pazarlaması üzerine  kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifli okumalar…

2016 seçimlerinde Bursaspor’un Yeni Başkanı Ali Bey, Bursa doğumlu olan Ali Bey, eğitimini Almanya da almıştır. İlay Tekstil firmasının sahibi. 2 çocuğu ve 1 torunu bulunan Başkan, ingilizce ve almanca biliyor.

Ligimizin Spor pazarlaması yeterli mi? 

Kulüplerin marka değeri açısından el birliğiyle hareket etmeli, bu konuyu Kulüpler birliğinde de konuştuk. Premier league, La lilga,  Bundesliga, İtailian league var, bu ligler çok fazla paralar kazanıyor. Biz bunu neden yapmıyoruz diye düşünmeden edemiyorum.  El birliğiyle, futbol kalitemizi arttırmamız lazım.

Bu saydığımız liglerin tarftarları sadece maç izlemeye değil eğlenmeye  o günü dolu dolu yaşamak için geliyorlar.  Ilgi böyle olunca kombinelerini de ful satıyorlar.Bu konuda sizin gibi uzman pazarlamacı arkadaşlara çok fazla görev düşüyor.  Çünki biz Bursa da bu konuların çok fazla içinde olamıyoruz.

Pazarlama ve yönetimi açısından, Üniversitelerin uzman yetişmesine katkısı olurmu?

Oradan mezun olan kişilerle denk gelerek sohbet etme imkanı bulamadım. Ama sadece teori değil aynı zamanda da tecrübe kazanılması gerekli yani teori değil pratikte de kendilerini geliştirmeleri lazım. Aynı zamnada da yurtdışı deneyimi de katmaları lazım. Ancak bu şekilde bizlere, yani bu ligde varolan kulüplere daha çok faydalı olabilirler.

 Bu sezonda Bursaspor için yenilikler var mı?

Bu sene bütçemizi ve maliyetlerimizi düşürdük. Bunun dışında Samet Hoca gibi çok değerli ve gençlere önem veren bir hocamızı getirdik. Türkiyenin ve Milli takımımızı durumunu düşünerek, tüm kulüplerin altyapılara önem vermesi gerekiyor. Bizde bunu baz alarak, altyapıdan aldığımız 5 gencimizi kadromuza aldık. Fenerbahçe maçımızda 16 ve 18 yaşında genç oyuncumuzu görürseniz şaşırmayın. Bizim olmazsa olmazlarından biridir altyapılarımız, Samet hocamız bu konuda gençlere önem ve değer veren bir hocamız dolayısıyla çok şanslıyız.

Bursaspora yaptığınız pazarlama anlamında katkılarınız nelerdir?

Bireysel ve yönetici arkadaşlarımıızın katkılarıyla çaba sarf etmeye çalışıyoruz.

Stadyumlarımızın isim hakkıyla ilgili bir çalışmamız var, özel bir şirketle görüşüyoruz. Bunun dışında localarımızı, kombinelerimizi pazarlamaya çalışıyoruz. 1963 tribünü yaptık, güzel bir tribün oldu onu pazarlıyoruz. Stadyumumuzun altında kiralanabilir alanlarımız var onları pazarlamaya çalışıyoruz.

 

Sevgilerimle,

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.