SPORTİF PAZARLAMA

İtalyanın Euro 2020 finaline kalıp, İngiltere karşısında maçı kazanarak 53 yıl sonra kupayı evine götürmesi elbette Serie A’yı da olumlu etkiledi.

Serie A’nın başarılı takımlarından biri olan Inter Milan da,  eski forma sponsoru olan Pirelli’nin yerinin artık Socios.com alarak sponsorluk anlaşmasına imza attılar.

Dijital dünyanın da hızlanması ile sponsorluk anlaşmalarında, yeni kurumlar ve markalar isimlerini duyurmaya başladı. Görmeye alıştığımız geleneksel markaların arasına dijital firma/markaların yer alması oldukça iyi oldu.

Zaten Mart ayında, Pirelli CEO’su Marco Tronchetti Provera, lastik şirketinin 2020/21 sezonunun sonunda Serie A kulübünün forma sponsoru olmayacaklarını açıklamıştı. Bunun üstüne, başarılı takım için sponsorluk flörtleri de başladı.

Kolay değil elbette,  yaklaşık olarak 30 yıllık İnter milan ile Pirelli forma sponsorluk anlaşması sonlanacaktı. Bu tarz anlaşmalarda her iki markanın değer açısından, bir birilerini negatif etkilememesi çok önemlidir.

Bunun üstüne, blockchain tabanlı taraftar etkileşim platformu olan Socios.com ile takım arasında  yıllık 10.5 milyon €’luk anlaşma imzalayarak parayı kasalarına koyacaklar.

Hızlı hareket eden Socios.com, geçen ay Chiliz’in İspanyol tarafı Valencia ile bugüne kadar futboldaki en büyük hamlesini yaptı. İki taraf, Valencia’nın kendi fan tokenlerini formalarının ön kısmına tanıtan dünyada ilk takım olacağını söyledi.

Pirelli ise sponsorluk derecesini düşürerek 2023/24 kampanyasının sonuna kadar kulübün resmi lastik ortağı olarak devam edecek.

Kulüp ikinci bir anlaşmayla, mali durumunu desteklemesi için ABD merkezli varlık yönetim firması olan Oaktree Capital ile 275 milyon €’luk finansman anlaşmasını onayladı”

Ayrıca Inter’in sahibi Suning’in, yıllık 30 milyon Euro’ya yakın yani daha kazançlı bir forma sponsorluğunun peşinde olduğu, kulis bilgileri arasında.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.