SPORTİF PAZARLAMA
Nefeslerin tutularak beklendiği 2018 FIFA Dünya Kupası büyük bir açılış ile başladı. Gerek karşılaşmalarıyla gerek haber değeri yaratan topik konularıyla 15 Temmuza kadar da devam edecek.

Dünya kupası organizasyonu ilk olarak 1930’da, 13 ülkenin katılımıyla Uruguay da düzenlendi.  Dünya kupasını  kazanan ülke de Uruguay olmuştu.  TV ‘de ise ilk olarak 1954 yılında yayınlanmıştır. Dolayısıyla 1954 yılı itibariyle Futbol, endüstri haline gelerek sponsorlarında ilgisini çekmeye başladı.

2018 FİFA Dünya Kupa organizasyonda, Rusya’nın 19 milyarlık alt yapı yatırımıyla başlayan büyük şölenin arka planında büyük çalışmalar, yatırımlar ve markalar bulunuyor. Gelin  kısa kısa göz atalım.

1,5 milyon biletli izleyicinin olması beklenen organizasyonda toplam  1 milyar izleyicinin olması bekleniyor. (net rakamları organizasyon bitiminde paylaşacağım. ) bu kadar çok taraftar tarafından izlenmesi elbetteki markaların kendi arasında yarışmasına neden oldu. Dört yılda bir düzenlenen bu organizasyonda elbetteki sadece markalar yarışmıyor. Kulüpler, futbolcular ve ülkeler de bu yarışın içinde.

Gelir olarak  FIFA’nın 5,66 milyar dolar gelir beklediği bu organizasyonda, en şanslı olan ülke elbetteki Rusya oldu. Ekonomisine yıllık 3 milyar dolarlık katkı sağlaması ve turizm açısından da 5 yıl boyunca yıllık 1 milyar dolarlık katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Paranın bol olduğu ülkelerden Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Yatırım bütçesi ise 62 milyar dolar. Bu zengin ülke, eminim ki turizm açısından da oldukça büyük ilgi görecektir.

2018 FİFA Dünya Kupasının en önemli sponsorları; Coca-Cola, Wanda, Gazprom, Hyundai-Kia Motors, Qatar Airways, Visa, Hisense, Mcdonald’s, Budweiser, yıldız oyuncuların bu organizasyonda oynaması, sponsor olma isteğini yükseltmiştir. 15 ana sponsorun, sponsorluk bedelinin 2 milyar dolar olduğu civarında. Bahis’in ise 3,3 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

Elbetteki, forma üreticilerini de es geçmemek lazım. Adidas ve Nike pastadan büyük pay alsalar da, diğer oyuncularda, bu organizasyonda yer aldılar. Aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.