SPORTİF PAZARLAMA

2016-09-27-10-10-56

Eski Adana’lı yeni Osmaniye’li dolaylı olarak, hemşehrim Samet Aybaba ile dolu dolu sohbetimiz…

 Kendinizden, projelerinizden bahsedermisiniz?

1955 yılında Osmaniye de doğdum. İlk olarak spora iskendurunspor da başladım.  Oradan da Beşiktaş’a geldim ve uzun yıllar yani 11 yıl kadar Beşiktaş’ta oynadım. Yine futbol oyunculuğunu orda bıraktım.

Her zaman projelerimiz var, çalışmadığımız dönemlerde yeni planlar yapıyoruz.,. Maç izliyor, Futbolcu izliyoruz. Bir bakıma yenileniyoruz.

Beşiktaş’daki döneminizi anlatabilir misini?

Futbolcu olarak 11 yıl oynadığım Beşiktaş da, Teknik adam olarak yeniden geldiğimde o dönemde tarihin en kritik dönemiydi. Bize ihtiyaç vardı, bizde geldik. Çok İmkansızlıklara rağmen elimizden geleni fazlasıyla yaptık çok güzel sezon geçirdik. Görevimizi layığı ile yerine getirdik. Huzurluyum.

Bir ayağınız Adana’da diğeri İstanbul da, zor oluyor mu?

Adana ya çok sık gidiyorum. Hiç de zor olmuyor. Giderken çok keyifliyim gelirken üzüntülü. Topraklar bizi çağırıyor gidiyorum. Bir süre sonrada git diyor istanbul’a geri dönüyorum.

 Adananın Hangi Takımını tutuyorsunuz?

Adanademirspor’luyum.  Adanaspor da, memleketimizin takımı diye onunla da gurur duyuyorum. Onlar da süper lig de oynuyorlar, hatta Başkanı da çok yakın arkadaşım. Adananın her iki takımının da Süper Ligde olarak rekabet olsa harika olurdu.

Adanaspor Süper Lig de, bundan dolayı Adana da güzel derbiler yaşanacak ne düşünüyorsunuz?

Öncesinde her iki takım Süper Lig’deydi. Ekonomiye ciddi katkısı olacak. Adana da Futbol turizminden yararlanamayan bir şehir.  Futbol Pazarlama Pastasından pay alamayan bir şehir. Bütün pastayı Antalya yiyor. Halbuki ara sezon kampları için en güzel yer Adana’dır. İklimi Antalya ya göre daha ılıman, rüzgarı ve fırtınası daha az, otellerde sahalarda bunun için oldukça uygun. Ne yazık ki Adana da bununla ilgili çalışma yapılmıyor. Yapılırsa Futbol şehri olma yolunda iyi bir adım olabilir.

Altyapıdan, A takımına çıkardığınız Futbolcular var mı?

Sıralarsak yüz civarında olur. Onlara bakarak Milli takımda ve Süper Lig de oynadıklarını gördüğümde mutlu oluyorum. İsimlerini vermeye gerek görmeden evlatlarımızı seviyorum. Ülkemi seviyorum. Ülkemizdeki her çocuğumuzun işinde uzman olmasını istiyorum. Branşım, uğraşım bu olduğu için en çok bu alanda yani Futbolda destek olmaya devam edeceğim.

Adana da ki yeni yapılan stadyum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni stadyumun olması güzel oldu. Eski stadı koruma lazım. Hayatımızın oralarda geçtiği bir stadyum. Korunması, peşkeş çekilmemesi gerekiyor. Yeni stadyumuz da Adanaspor Süper Ligde olduğu için yeni stadyumda oynamalı, Adanademirspor da eski stadyumda oynamalı.

Ülkemizde Spor Pazarlama alanında, Futbol doğru pazarlanıyor mu?

Bence pazarlanmıyor. Ülkemizde Futbol pazarlama dışarıdan içeri doğru yapılıyor böylelikle Dış kaynaklı oluyor. İçerden dışarıya doğru yapılmıyor.  Mesela bir Teknik Drektörü dışarıya götüremiyor, oyuncuyu iyi bir şekilde dışarıya lanse edemiyoruz. Ne yazık ki gittiğinde de yanında/arkasında durup sürekliliği sağlayamıyoruz.

Dün Beşiktaş Galatasaray derbisi yaşadık. Maç ile ilgili görüşünüz nedir?

Güzel keyifli bir maçtı. Son dakikada gel gitli bir maç oldu. Başlarken Beşiktaş iyi bir kadro ile başlayamadı. Galatasaray 60.dakikkadan sonra sonunu getirebilecek hamleler yapamadı. Bir nevi derbiye, daha çok teknik adamlar damgasını vurdu.

 Yeni Sponsorluklar için neler yapılmalı

Bir şeyi geliştirmezseniz tabi ki yenileri ekleyemezsiniz. Sponsorlar, yükselen değerlere gelir. Yükselen değerlerden de nasıl pay alabiliriz düşüncesine gelir. Sistem bunun üstüne kurulu. Ülke futbolu çok kötü. Yükseliş yok, değerleri artmıyor, seyirci gelmiyor. Durum böyle olunca sponsor bulmakta da zorlanırsın. Futbolu geliştirir ve futbolun içindeki kişileri de vitrine çıkarabilsek o zaman sponsorlar kulüplere ve aynı zamanda da takımların içinde oyunculara da gelirler.

Hedefleriniz nedir?

Çalıştığım takımı en iyi yere getirmek. Genç iyi oyuncular yetiştirmek, bilgi ve birikimimizi insanlarla paylaşmak.

 

 Sevgilerimle,

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.