SPORTİF PAZARLAMA
 • Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Sanırım bu röportajın en zor sorusu bu . İnsan kendini anlatırken çok zorlanıyor. Ordu doğumluyum ve 6 yaşında taekwondo sporuna orada başlıyorum. Okul takımlarında bir çok dalda yer aldığım için sporun genel mantığını kendime aslında karakter ediniyorum diyebilirim. Taekwondo branşı ile Marmara Üniversitesi Beden eğitimi ve spor yüksek okuluna geldikten sonra şehir kulüpleri olarak bilinen wellnessclub anlayışı ile tanışıyorum. 2004 yılından bugüne ülkenin önde gelen bir çok markasında masörlük, antrenörlük, satış yöneticiliği ve genel müdürlük gibi mevkilerde çalıştım. Bunları yaparken bir yandan da Yüksek lisansımı Pazarlama iletişimi alanında tamamlayıp işimi spor pazarlaması tarafına kaydırdım. Şuan iş hayatımı Okan Üniversitesinde öğretim görevlisi, ekotürktv de program yapımcısı, Uno spor kulübünde idari menajer ve çeşitli kurumlara danışmanlık yaparak devam ettiriyorum.

 • Spor sektöründe yaptığınız girişimler/ ticari adımlar nelerdir?

Masör olarak çalışmaya başladığım 2004 yılında bir müşterim masaj seansını uçağa yetişeceği için iptal etmek istediğinde bir diyalog yaşadım. Ya iptal edelim yada gel havalimanında yap ? . Bu cümle tabi ki o an için imkansızdan bahsediyordu. Sonra dedim ki bu neden olmasın. İç ve dış hatlarda kurduğumuz masaj salonları oldukça ilgi çekti. Bunlar masaj koltukları değil gerçek masaj odalarıydı ve bir çok hikayemiz oldu. Sadece duş alıp çıkan, uyumak için tutan, yalnız uyuyamadığı için oda tutmak yerine masaj yaptıran gibi bir çok insan deneyimi. Bu deneyimler beni cidden büyüttü ve iş daha sonra iyi bir satış rakamı ile satın alındı.

 • Bu adımları atarken nelere dikkat ettiniz?

İşimizi hali hazırda her yerde yapıyoruz. Bize daha fazla kar elde ettirecek şey bunun yapıldığı yer bence . Konum bir girişimin en önemli noktası diye düşünüyorum. Şuan bu internet gibi görünüyor olabilir ama o da aslında bir konum belirleme. Girişim bir de şu soruya cevap vermeli. Neden alayım ki ? Biz havalimanında her zaman masaj yaptırmak isteyenleri ağırlamadık. Uyumak için alan , tüm gün için oda tutmak gereksiz onun yerine 1-2 saat masaj alıp dinlenen ,duş almaya gelen. Demek istiyorum ki bizden hizmet alması için birçok sebebi vardı. Bu iki şey bizim için önemliydi.

 • Bu tarz girişimlerde bulunmak isteyenler için önerileriniz nelerdir? Bir Todolist’lerinde neler olmalı?
 • İşe olan inanç
 • Cesaret
 • İşten anlamak

Ben bir çok girişimci ile konuşuyorum . İlk sorum şu oluyor. Sen bu işten anlıyor musun? Ekip seni yolda bırakabilir, sen işin ucundan tutabilir misin diye soruyorum. Sadece paranızın olması, sadece iyi bir fikrinizin olması yetmez. İşten anlamakta çok kritik önem taşımaktadır.

 • Spor salonları / Club’lerin içinde bulunan biri olarak karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

Bir spor merkezine üye olmak şuan için çok az bilinen bir durum. Bu sebeple insanları spora üyelik yapıp yaşam şekli yapmaları konusunda ikna etmemiz gerekiyor. 20 yıla yakın süredir bunu gözlemliyorum ve biraz biraz ilerlediğimizi görebildiğimi söyleyebilirim ancak gene de en büyük zorluk spor kültürünün az olması.

 • Spor salonlarının mevcut üye ve yeni üye çalışmaları için ne gibi konuları önemsiyorlar?

Yüksek lisans tezimde şu soruya cevap aramıştık. Bir kişi bir çok seçenek arasından birini seçerken neye dikkat eder. Hijyen çıkmıştı sonuç. Bu çalışma pandemi öncesinin tespiti ve pandemi sonrası daha da geçerli bir hal aldı. Mevcut veya yeni bir üye adayı fark etmeksizin hijyene çok dikkat etmeli kulüpler.

 • Yeni projeleriniz var mı, bunlar hangi alanlarda?

Şuan için elimdeki mevcut işlerin hakkını vermeye çalışıyorum. Üniversite gençlere Tv de ülkeye farklı spor branşlarını ve bunların ekonomileri anlatmaya çalışmak çok keyifli. Ülkeye sporu sevdirmek ve bu iş üzerinden gelir elde edenlere daha iyi şartlar olsun diye uğraşmak misyonum diye bilirim. Birisi bunu yapmalıydı ?galatasaray

 

 • Hangi takımlısınız, takımınıza dair unutamadığınız anınız nedir?

Bunu kısaca nasıl anlatırım bilmiyorum. Real Madrid – Galatasaray ŞL mücadelesi için Madrid’e gittik. Bizim için ayrılan tribün çok uzak diye arkadaşlarım Madrid taraftarının olduğu yerden ayrıca bilet almışlar. Ben bu kadar yolu sessizce maç izlemek için gelmedim diyerek bileti kullanmayacağımı söyledim. Sen bilirsin dediler ve onlar maçı Madrid taraftarları ile izlemek için içeriye girdiler. Ben elimde 2 bilet olduğundan bernabeu stadının önünde Galatasaray formamla Madrid taraftarlarına bir fazla biletim olduğunu söyleyerek ister misiniz demeye başladım. Süreci hızlandırayım. Sivil bir polis geldi ve beni karaborsadan aldı ? durumu izah ettim ve bilet fiyatının altında bir fiyattan satış yapmaya çalıştığımdan karaborsacı uygulaması görmeden serbest bırakıldım. Maçı ilk 5 dk izleyemeden taraftarın yanına koştum ve hiçbir şey olmamış gibi seyretmeye başladım.

 • Eklemek istedikleriniz var mı?

Sporun bir lüks değildir. Spor yapan insanlar daha az ilaç kullanır ve ilaçlar için yurtdışına giden parayı korur, daha sağlıklı olup hastaneleri daha az kullanarak yoğunluğu azaltır, daha sağlıklı düşünerek iş hayatında başarılı olur. Kilo vermek için değil de yaşam şekli olarak spor yapan bir toplum hayal ettiğimi söyleyerek bitireyim.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.