SPORTİF PAZARLAMA

ezgif-com-crop-16img_0531Bir Kurum düşünün, bütün spor branşlarına el atmış ve bir çok engelle rağmen, başarılı bir şekilde büyük bir marka olarak devam ediyor. Peki bu başarının arkasında ki Spor Pazarlama ekibi kimler? Nasıl organizasyonlar yapıyorlar?

Bu ekibin en başarılı isimlerinden, Acıbadem Spor Sponsorluklarından Sorumlu Eyüp Erdem ile mutfakta yapılan başarılı organizasyonlarını konuştuk.,

  • Kurumunuzu tanıtır mısınız?

İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, yapılan marka değerlendirme sonuçları ve sektörde ulaştığı konum itibariyle Türkiye’nin en değerli özel sağlık kuruluşudur. Bugün Acıbadem Sağlık Grubu, bünyesinde bulunan 21 hastane ve 17 tıp merkezinde 2.600 doktor, 2.600 hemşire olmak üzere yaklaşık 17.000 çalışanıyla sağlık hizmeti vermektedir. Donanımlı çalışanları, ileri teknolojisi, modern altyapısı ve JCI akreditasyonu ile belgelendirilmiş sağlık standartlarında tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bugün Acıbadem’i, yalnızca tanı ve tedavi hizmeti veren bir kurum olarak tanımlamak mümkün değildir. Acıbadem Sağlık Grubu, hastane ve tıp merkezlerinin yanı sıra destek hizmet şirketleri ile sağlığın her alanında “360 derece” hizmet üretmektedir. Özgün olarak geliştirilen entegre modelle hizmetlerini sürdüren Acıbadem, bu haliyle sağlıkta özel bir ekosistem yaratmıştır.

  • İlk spor sponsorluklarına başlama sürecinizi anlatır mısınız?

Acıbadem Sağlık Grubu olarak ilk sponsorluk çalışmaları çok uzun yıllar öncesinde Fenerbahçe Spor Kulübü ile başlamıştı. Sonrasında şirket içerisinde profesyonel bir bölüm olarak kurulan Spor Sponsorlukları Koordinatörlüğü sorumluluğunda, Türkiye’de ve yurtdışında Federasyonlar ve Spor Kulüplerini kapsayan çok yönlü bir bölüm olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

  • Şuan ki sponsorluk anlaşmalarınız neler ve nasıl anlaşmalar yapılıyor?

Acıbadem Sağlık Grubu olarak, sporun en önemli parçası olan sağlık hizmetleri ile ilgili kulüp ve sporculara katkı sağlamaktayız. Tüm sponsorluklarımız sağlık hizmeti tedariği üzerinedir.

Sponsorlarmızdan bazıları, TFF, Türkiye Basketbol Fedarasyonu, Türkiye Voleybol Fedrasyonu, Türkiye Tenis Federasyonu, Türkiye Hentbol Federasyonu, Beşiktaş, Bursaspor, Lokomotiv Bakü, FC Partizan, FC Dinamo Bucureşti ve birçok kulüp diyebiliriz.

Bu hizmetlerimizin karşılığı olarak stadyum ve salonlarda saha kenarı led panolarda reklam hakkı, kale arkalarında sabit pano hakkı, basın ve röportaj panolarında reklam hakkı, stadyum ve salonların dışında reklam hakkı, web sitelerinde logo hakkı ve sağlık köşeleri düzenleyerek kurumumuzun bilinirliğini artırıyoruz.

  • Bireysel sporcu anlaşmalarınız var mı?

Yine sadece sağlık hizmetleri üzerinden geçen yıla kadar dalışta Şahika Ercümen   yüzme de Hazal Sarıkaya ve tenisde Marsel İlhan diyebiliriz. Bireysel sponsorluk da bir çok sporcuyla çalışmalar yapdık. Bu sezon için yeni bireysel sponsorluklarımız yok.

  • Acıbadem Sports kurma kararının nasıl aldınız?

FIFA akreditasyonlu Türkiye’nin ilk ve tek Sporcu Sağlığı Merkezi’nin yanı sıra Fitness Club’ı da aynı çatı altında birleştiren Acıbadem Sports, sağlığı için spor yapmak isteyen ve sporu sağlıkla yapmak isteyenlere hizmet sunmak için bu şekilde bir karar aldık.

Sporcunun sağlığı açısından her türlü testin, ölçümlerin ve tedavinin planlandığı merkezimizi dünyada herkesin bildiği bir merkez haline getirme hedefindeyiz.

Bu bağlamda dünyanın her yerinden gelen sporcuların performans testlerini, sağlık kontrollerini ve ameliyatlarını yapıyoruz.

  • Sponsor olduğunuz branşlarda, en etkileyici spor pazarlama çalışmalarınız neler oldu?

Fenerbahçe spor kulübü ile yaptığımız Voleybol Takımı sponsorluğu en iyi çalışmalarımızdan birisiydi. Bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

  • Çalışmalarınızı ölçümleyebiliyor musunuz, nasıl?

Sponsorluklarımızın geri dönüşünü medyada aldığımız yerin değeriyle ölçüyoruz.

  • Gündemde yeni sponsorluk anlaşması var mı?

Kurumumuzun yurtdışı faaliyet bölgeleri üzerinden sponsorluk çalışmaları yapmayı düşünüyoruz.  Bu sene yurt içinde,  yıllık olarak yeni bir sponsorluk daha düşünüyoruz.

  • Bütün çalışmaları kaç kişilik bir ekiple yapıyorsunuz?

Bölümümüzün koordinatörü Çağrı İlk Bey’in kontrolünde toplamda dört kişilik bir ekibiz. Yurtiçi sponsorluklarımız ile Murat Devran arkadaşımız, yurtdışı sponsorluklarımız ile Öner Özkul isimli arkadaşımız ilgileniyor. Ben de tüm süreçleri kendileri ile birlikte takip ediyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.