SPORTİF PAZARLAMA

İnsan, Hayal ile başlar, gelişir, güçlenir, var olur!

Bence yeni nesil daha cesur ve girişken. Hayallerini yakalamak için denemekten korkmuyor, riskleri göz önünde bulundurarak daha cesur adımlar atıyorlar.

İşte bu cesur gençlerden ikisiyle sizleri buluşturmak istiyorum. Fol Digital kurucusu Kerim Ergeç ve Gökçem Tarhan!

Kuruluş hikayeniz nedir, şirket yapınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Amerika’da keşfedilen bir sektör aslında benim için. 2018 yılında Amerika’da bulunduğum o dönemlerde katıldığım dijital pazarlama seminerlerinin ardından, bu işin dünya piyasasında ne denli büyük hacimlere ulaştığını görme fırsatım oldu. 6 aylık Amerika maceramın ardından Türkiye’ye döndüğümde Dijital alanda ilerlemek istediğimin farkına vardım.  Ardından kurumsal birkaç firmada dijital pazarlama sorumlusu konumunda çalışarak işin derinliklerine inme fırsatım oldu. Çalıştığım son firmamda bugün de hala ortağım olan Gökçem Tarhan ile yollarımız kesişti. Özellikle de dijital alandaki ortak hedeflerimiz ve öngörülerimiz bizi bağımsız bir ajans kurma fikrine sürükledi. Son 3 yıldır kendimizi tamamen Dijital pazarlama ve reklamcılık alanına adamış durumdayız.

Şirketinizin temel hedefleri ve misyonu nelerdir?

Şirket olarak yola çıktığımız ilk günden bu yana hedeflerimizin en başında danışmanlık verdiğimiz kurum ve markaları dijital anlamda daima ileriye taşımak yatıyor. İşbirliği yaptığımız ve yolları bizimle kesişen her markayı aldığımız konumun üzerine çıkarmak bizlerin yola çıkma amacı. Çalıştığımız markaları dijital medya platformlarında daha görünür kıldıkça bizim de işimizden aldığımız keyif doğru orantılı olarak artıyor.

Hangi sektörlere ve müşterilere odaklanıyorsunuz?

Ajans olarak yola ilk koyulduğumuz zamanlarda özel bir sektör ve alan hedefimiz açıkçası bulunmuyordu. Yıllar geçtikçe onlarca sektördeki markayla işbirliğimiz oldu. Son yıllarda bizler de  ajans olarak çalışmaktan en keyif aldığımız alanların başında spor geliyor. Biz de artık ibremizi tamamen spor camiasına yöneltmiş durumdayız.

Ajansınızın takımında hangi uzmanlıklar ve yetenekler bulunuyor?

Ajansımızın bünyesinde 360 derece dijital pazarlamaya uygun her rolde insan bulunuyor diyebiliriz. Grafik tasarım ekibimizden tutun da metin yazarlığı görevine kadar tüm ekip arkadaşlarımız işinin ehlidir. Marka sorumlularımız, fikir üreticilerimiz, reklam analistlerimiz, tasarım sorumlularımız alanlarında uzun yıllarca çalışmış kişilerden oluşuyor. Tasarım ekibimizin başında tam 25 yıldır bu iş ile uğraşan Niyazi Bey duruyor. Marka ve içerik ekibimizin başında tüm trendleri ve gelişmeleri  Kurucu ortağımız Gökçem Hanım bulunuyor. Reklam ve analiz ekibimizin başında ise Google tarafından onaylı reklamcımız aynı zamanda da kurucu ortağımız Kerim Bey bulunuyor.

Müşteri memnuniyetini nasıl sağlıyorsunuz ve başarıları nasıl ölçüyorsunuz?

Bizlerin alanında en önem verdiği şeylerin başında müşteri memnuniyeti geliyor. Destek olduğumuz markalar ile yaptığımız işbirliklerini uzun soluklu duruma getirecek tek etken de bu. Müşteri memnuniyetini büyük ölçüde sağladığımız tüm danışanlarımızla yaptığımız çalışmalar da uzun soluklu oluyor. Uzun süre birlikte çalıştığımız markalardan aldığımız verim de diğerlerine oranla bir hayli yüksek oluyor. Müşteri memnuniyeti analizi için de ayrı bir çabamız mevcut. Düzenli olarak tek tek tüm müşterilerimize özel ziyaretler gerçekleştirerek işleriyle ilgili etkili ve eksik olduğumuz kısımların üzerinde duruyor, neler yapacağımız ile ilgili  sürekli  beyin fırtınası gerçekleştiriyoruz.

Hangi analiz ve izleme araçlarını kullanıyorsunuz ve raporlama süreciniz nasıl işliyor?

Bu soruya net birkaç araç vermek bu konuya saygısızlık olurdu. Her platforma ve her sektöre uygun kullandığımız çok farklı analiz ve raporlama araçlarımız mevcut. Sosyal medya platformları için kullandığımız araçlar ile web site ve diğer pazarlama çalışmalarında kullandığımız araçlar elbette farklılık gösteriyor. Raporlama sürecimizin işleyişinden bahsedecek olursak, sürekli ve yoğun sıklıkta bir raporlama trafiğimiz mevcut. Hem markalarımızı sürecin içinde tutabilmek adına hem de bu raporlardan analizler çıkartarak işimizi ileriye taşıyabilmek adına yoğun bir raporlama sürecimiz mevcut. Bu raporlama süreciyle doğru ve güvenilir bilgi akışını da sağlamış oluyoruz.

Spor endüstrisi için özel bir yaklaşımınız var mı?

Spor endüstrisi için bahsedebileceğim en önemli yaklaşımımız sıkı trend takibi. Bu alandaki tüm gelişmeleri, tüm paylaşımları dakikası dakikasına takip ederek  tüm dijital pazarlama çalışmalarımızı bu trendler doğrultusunda yürütüyoruz. Spor endüstrisinde daima aktif olunması ve tüm gelişmelerin takip edilmesi gerektiğinin bilincine ilk günlerimizden beri sahibiz. Spor endüstrisini diğer alanlardan ayıran en önemli şey bu hızlı ve yoğun trafik. Bu da bu endüstriyi en keyifli kılan şeylerin başında geliyor.

Dijital ajansınızın spor endüstrisindeki deneyimi nedir?

Son bir senemizde spor alanında hem yerelde hem de globalde marka işbirlikleri çalışmalarımız mevcut. Bunun yanı sıra özellikle de basketbol alanında çalıştığımız kulübümüz ile Türkiye’de hem spor başarısı hem de reklam ve sosyal medya alanında büyük başarılara imza attık.

Spor endüstrisindeki son trendler ve yenilikler hakkında ne kadar bilgilisiniz? Bu trendleri, ajansınızın stratejilerine nasıl dahil ediyorsunuz?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi spor endüstrisinin olmazsa olmazı trend ve yeniliklerin takibidir. Spor endüstrisi diğer alanlardan çok daha dinamik ve hızlı gelişen bir piyasa olarak karşımıza çıkıyor. Bu trendler bizlerin çalışma stratejisini baştan aşağıya etkiliyor. Ekibimizde sadece bu trendleri takip etmekle görevlendirilmiş kişiler var. Bu konuyu en çok dikkate alan markaların başında geliyoruz diyebiliriz. Spor alanında tüm faaliyetlerimizi bu trend ve yenilikleri dikkate alarak yapıyoruz.

Dijital ajansların en büyük zorlukları nelerdir? Bu zorluklarla başa çıkma stratejileriniz nelerdir?

Tüm konular ile bağlantılı olarak dijital ajans işi yapmak büyük zorlukları da beraberinde getiriyor. Günümüzde tüm dünyada dijital platformların önemi inkar edilemeyecek büyüklüklere ulaşmış durumda. Hal böyle olunca da bizlerin yaptığı her çalışmanın aslında yüz binlerce kişinin karşısına çıktığının bilincindeyiz. Biz de çalışmalarımızı bu ciddiyetten kopmadan yapmaya çalışıyoruz. Dijital bir ajansın yapacağı ufacık bir kelime hatası bile telafisi olmayacak sorunlara yol açabilir. Bizler ne kadar hassas bir iş yürüttüğümüzün farkında olarak çalışmalarımızı detaylı bir şekilde ilerletiyoruz. Böyle sorunlara yol vermemek adına da sürekli takip ve analiz sistemlerimiz ile hataları en aza indiriyoruz. Yaptığımız içerikler, oluşturduğumuz kampanyalar belirli bir ekibin gözetiminden geçtikten sonra ortaya çıkarıldığı için bu tarz sorunları yaşama olasılığımız da düşmüş oluyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.