SPORTİF PAZARLAMA

Profesyonel genç sporcularla tanışmak, onlarla bir araya gelmek, gözlerindeki ışıltıyı görmek beni her zaman ayrıca heyecanlandırmıştır.

 Bu hissettiğim heyecanı sizlerle paylaşmak ve sizi sporun farklı dalı olan Paletli Yüzme ile bir araya getirmek istiyorum.  

Sizleri duymayanlar için Türkiye’nin medarı iftiharı Milli Yüzücümüz olan Ayşe Ceren Yeşilbaş ile yani 2017 Dünya Paletli yüzme şampiyonu ile tanıştırmak isterim.

Merhabalar Ceren, Öncelikle Yaptığın Spor ile Başlamak İsterim.

Paletli Yüzme Nedir?

Paletli yüzme olarak yaptığım spor için yüzmenin özel bir branşı diyebiliriz. Malzeme açısından hem kendine özgü bir palet yapısı, hem de şnorkel yapısından dolayı ayrıntılı bir branş olsa da, diğer yüzme stillerinden çok farklı olarak, kendine özgü adeta suda bir yunus süzülüşünü andıran biçimi ile de eğlenceli bir spordur.

Peki Sen Paletli Yüzme Sporuna Nasıl Başladın?

Paletli yüzme sporu ile tanışmadan önce birçok spor dalı ile uğraştım. Jimnastik, voleybol, hentbol, tenis, bale gibi birçok farklı spor dalını deneme fırsatı buldum. Bir anlamda kendi gelişimim ve farklı sporları denemek açısından da bunun çok önemli bir deneyim olduğunu söylemeliyim ama 10 yaşıma geldiğimde denediğim sporların hiçbirinin suyun bana verdiği hissi vermediğini farkettim. Ailemde bunu farketmiş olacak ki, ailem eski jimnastik eğitmenim ile konuşma fırsatı bulmuş, kendisi de ailemi Marmara Üniversitesi’nde açılacak olan ‘’paletli yüzme’’ takımına başvurmaya yönlendirmiş. Bu sayede ben de Marmara Üniversitesi’nde açılan tek kişilik takımda antrenmanlarıma başlamış oldum. Yaklaşık 1.5-2 sene sonra yeni takımım İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda antrenmanlarıma başladım.

Bu Spor Dalına Yönelme Sebebin Nedir?

Dediğim gibi su faktörü en önemli etken. Kendimi özgür hissettiğim, kendim olabildiğim yegane alan suyun içi.

Türkiye’de Paletli Yüzme Branşına İlgi Hangi Seviyededir?

Türkiye’de bilinmeyen bir spor branşı. Yeni tanıştığım herkes benimle beraber öğreniyor bu sporu. Uluslararası alanda yarıştığım rakiplerim bu konuda benden çok daha şanslı, maalesef tek başına yeteneğin kapatabileceği ya da ilginin artmasına yardımcı olacak bir açık değil bu. Yabancı ülkelerde paletli yüzme sporu çok daha fazla rağbet görüyor.

Bu Branşa Yeterli Desteğin Verildiğini Düşünüyor musun?

Bu branşta en büyük destekçim ailem ve antrenörüm, onlar sayesinde bu sporu başkaları için değil kendi mutluluğum için yaptığımın farkındayım. Benim mutluluğumdan mutlu olan insanlarla çevrili olmak gerçekten çok güzel ve motive edici.

Ancak spor branşına özel olarak destek dersek, sponsorluk konusunda ne yazık ki yeterli destek alamıyoruz. Malzeme tedariğinde zorluklar yaşıyoruz. Kişisel olarak birçok konu ile birebir ilgilenerek, kendi kendimize destek olmaya çalışıyoruz.

Bu Spordaki Ana Hedefin Nedir?

Paletli yüzme de deneyim en önemli unsurlardan biri, bu sebepten dolayı birçok sporun aksine yıllar geçtikçe derecelerini daha iyi noktaya getirme şansınız var. Maalesef Türkiye’de 20’li yaşlarına gelen sporcularımız bu sporu bırakıyor, fakat yurtdışında durum böyle değil.

Gençler Dünya Şampiyonluğu elde ettiğim 2017 senesi, yıllar süren bir sürecin sonucuydu aslında. Bu spor dalında en yakın hedef olarak kendime, birkaç yıl içerisinde büyükler kategorisinde de madalya elde edebilmek olarak koydum. O sebeple sonuna kadar çalışmaya devam.

Bu Spora Başlamak İsteyenlere Ne Gibi Önerilerde Bulunursun?

Öncelikle  erken yaşta başlamak çok önemli. Paletli yüzme özel bir ekipmanla yapıldığı için birçok etkene bağlı başarınız. Hem fiziksel hem de zihinsel çalışma gerektiren zor bir spor. 1500 metre yarışlarında, çıkışımdan bitirişime, her 50 metrede kaç adet palet vurduğumdan esnekliğime, kullandığım dip mesafesinden taklama kadar her detayı düşünmek zorundayım. Başarı sabır ve zamanla geliyor. Ne kadar çok tekrar yaparsanız, o kadar deneyimli hale geliyorsunuz. Paletli yüzmenin, hem fiziksel hem de psikolojik yönden birtakım zorlukları var tabii. Kullandığımız paletler nereden baksanız 5-6 kilo. Ayaklarınızın kanlar içinde kalması, su toplaması, ödem olması gibi durumlara alışmanız gerekiyor. Ama gerçekten çok istekli iseniz bu acıların hepsi arkaplanda kalıyor sizler için.

Sevgiler.

Bu Spora Başlamak İsteyenlere Ne Gibi Önerilerde Bulunursun?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.