SPORTİF PAZARLAMA

KPMG Futbol Benchmark ekibinin analizine göre UEFA gelirlerinin beş büyük ligin kulüpleri arasındaki dağılımı:  

  Gelir

KPMG Futbol Benchmark ekibinin analizine göre UEFA Yayın gelirlerinin beş büyük ligin kulüpleri arasındaki dağılımı:  

kpg araştırma

Avrupa’nın önde gelen liglerinin bitmesine çok az kaldı. Önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olma planlarının şimdiden yapıldığı bir ortamda, KPMG Football Benchmark ekibi, son üç sezonda UEFA’nın gelirlerini Avrupa’nın beş büyük ülkenin futbol kulüplerine nasıl dağıttığını araştırdı. 

 KPMG Futbol Benchmark ekibinin analizinde yer alan diğer çarpıcı sonuçlar ise raporda şu şekilde yer aldı:

  • Sahadaki başarıya bakıldığında, İspanyol kulüpleri 570 milyon Euro gelirle aslan payını kaptı. 2012-2013 ve 2014-2015 arasında, Avrupa’da altı büyük kupanın dördünü La Liga takımları kazandı. İspanyol kulüpleri, reklam havuzu gelirlerinde ise 252 milyon Euro ile ikinci sırada yer aldı.
  • Toplam gelir bakımından 484 milyon Euro ile ikinci olan İngiltere, TV reklamı havuz gelirlerindeki kazancı 263 milyon Euro oldu. İngiltere sadece Şampiyonlar Ligi’nden 430 milyon Euro kazanç sağladı.

  • İtalya, 2012-2013 ve 2014-2015 dönemlerinde toplam 462 milyon Euro ile UEFA’dan en fazla gelir elde eden üçüncü ülke oldu. Sadece Şampiyonlar Ligi gelirleri dikkate alındığında ise İtalya, Almanya’nın gerisinde kaldı. Hem 2014 hem de 2015 senesinde İspanyol Sevilla’nın Avrupa Ligi şampiyonu olmasına rağmen İtalyan kulüpler, İspanyol kulüplerinden yüzde 32 daha fazla yani 91 milyon Euro gelir elde etti. Söz

  • Toplam gelirler bakımından İtalyan kulüplerinin hemen ardından 455 milyon Euro ile Alman kulüpleri geldi. Almanya son üç sezonda Şampiyonlar Ligi’nde 11 ve Avrupa Ligi’nde 8 katılımla iyi bir katılım performansı sergilediyse de Alman kulüpleri, “beş büyük” ülke içerisinde 199 milyon Euro ile TV reklamı havuzundan en düşük payı aldı.
  • Fransız kulüplerinin TV reklamı havuzundan elde ettikleri gelir (216 milyon euro) Alman kulüplerinden fazla olduysa da oldukça düşük katılım ücretleri ve başarı primleri nedeniyle Fransa “Beş büyükler” içinde en düşük toplam geliri elde eden ülke oldu

İncelenen dönem boyunca Fransız kulüpleri Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne sadece 15 kez katılabilirken, üç sezonda da Şampiyonlar Ligi’nde gruplardan çıkabilen tek Fransız takımı Paris Saint-Germain oldu.

Doğal olarak “Beş büyük” ülkenin kulüpleri UEFA’nın dağıttığı gelirlerin yüzde 71’ini aldı. Fakat Avrupa Ligi’ne bakıldığında gelir dağılımı biraz daha adil olduğunu söylemek mümkün. “Beş büyük” ülkenin kulüpleri, gelirlerin sadece yüzde 48’ini alabildi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.