SPORTİF PAZARLAMA


Beşiktaş ilk kez Futbol Para Ligi’n de!


Deloitte Futbol Para Ligi raporu 2017/18 sezonu için dünyanın en çok gelir elde eden takımlarını sıraladı. En yüksek geliri elde eden 20 takımın toplam geliri %6’lık artışla 8,3 milyar avro seviyesine ulaştı ve yeni bir rekor kırdı.

Real Madrid Futbol Para Ligi’nde on ikinci kez birinci olarak yeni bir rekora imza attı. 2014/15 sezonundan sonra bu sezon kazandığı 750,9 milyon avro ile yeniden birinci oldu.

FC Barcelona bir sıra tırmanarak listede ikinciliğe ulaşırken Manchester United geçen sezonki birinciliğinin ardından bu sezon üçüncülüğe düştü.

Türk futbol kulüplerinden Beşiktaş ise, 20-30 sıralamasında 26. sırada yer aldı.

Tottenham Hotspur, 2006/07 sezonundan sonra ikinci defa ilk 10 takım arasında yerini aldı. Böylelikle İngiliz takımları bir rekora daha imza atarak 6 takımla ilk on içerisinde temsil edilmiş oldu.

Deloitte Futbol Para Ligi’nin 22. sayısına göre dünyanın en çok gelir elde eden yirmi kulübünün gelirlerinin toplamı 2017/2018 sezonunda bir önceki sezona oranla %6’lık artışla 8,3 milyar avro olarak gerçekleşti. Bu seneki ilk yirmi listesine girebilmek için takımların yaklaşık 200 milyon avroluk gelir elde etmesi gerekiyordu.

Real Madrid 750,9 milyon, FC Barcelona 690,4 milyon ve Manchester United 666 milyon Avroluk gelirleriyle bu seneki Futbol Para Ligi’nin en çok kazanan üç takımı oldu. Üç takımın bu sezon kolektif olarak elde ettikleri gelirlerin toplamı (2,1 milyar avro) on yıl önceki gelirlerin toplamının iki katından daha fazla gerçekleşti.

İlk yirmi takımın elde ettiği 8,3 milyar avroluk gelirin büyük kısmını %43’lük payla hala yayın hakları gelirleri oluşturmakta. Ancak bu seneki raporda öne çıkan diğer bir trend ise listenin tepesindeki kulüplerin ticari gelirlerindeki artış. Ticari gelirler bu sezon toplam gelirlerin %40’ını oluştururken, maç günü gelirleri bir önceki seneyle aynı kalarak %17 olarak gerçekleşti.

Deloitte Türkiye Futbol Endüstrisi Uzmanı Cem Sezgin “Avrupa futbolunun bu sene kaydettiği 450 milyonluk gelir artışı bize pazarın hala agresif büyüme potansiyeline sahip olduğunu göstermekte. Birinci sırada yer alan ve elde ettiği gelirle 750 milyon avro barajını aşan ilk takım olan Real Madrid, bir rekor daha kırarak on ikinci kez Para Ligi’nde şampiyonluğa erişti” yorumunda bulundu.

Beşiktaş ilk kez listede

Şampiyonlar Ligi’ndeki başarıları nedeniyle ilk 30 içerisinde kendilerine yer bulan diğer takımlar ise;26.’lık ile bugüne kadarki en iyi sonucunu elde eden Beşiktaş ve 27. Olan Sevilla oldu. Deloitte Futbol Para Ligi’nde ilk kez boy gösteren Beşiktaş’ın bu performansını Sezgin şu şekilde değerlendirdi: “Beşiktaş, 2015/16 – 2017/18 arasındaki üç sezonluk dönemde Türkiye ve Avrupa’da sportif anlamda çok başarılı oldu. Aynı dönemde yeni stadı açıldı, önemli sponsorluk anlaşmaları imzaladı, sosyal medyayı çok aktif şekilde kullandı. Sportif başarı UEFA’dan elde edilen ve Türkiye’deki naklen yayın gelirlerine yansımakla kalmadı; stat doluluk oranlarını – dolayısıyla maç günü gelirlerini – ve Kartal Yuvası satışlarını da yukarı çekti. Özellikle 2017/18 sezonundaki Şampiyonlar Ligi performansından elde edilen rakam ve yeni naklen yayın ihalesi sonucu artan gelirlerin sonucunda, Beşiktaş’ı listede görmek bizler için sürpriz olmadı.”

Türk Kulüpleri son 7 senenin 6’sında listede…

Türk Kulüplerinin Deloitte Futbol Para Ligi’ndeki performanslarına ana hatları ile değinen Cem Sezgin, 2013-2017 yılları arasında her sene mutlaka en az bir kulübümüzün listeye girdiğini; hatta 2014 yılında hem Galatasaray, hem Fenerbahçe’nin sıralamada ilk 18 içinde yer aldıklarını; 2018 yılında ise hiçbir kulübümüzün listede kendine yer bulamadığını belirtti. Sezgin “2018 yılında Beşiktaş gelirlerini çok ciddi oranda arttırmış olsa bile, kıl payı listeyi oluşturan ilk 30 kulübün gerisinde kalmıştı; İngiltere’deki yeni naklen yayın ihalesinin İngiliz Kulüplerini ön plana çıkarmış olmasının bunda etkisi büyüktü” şeklinde durumu değerlendirdi.

İspanya’nın egemenliği: 2014/15 sonrası ilk İspanyol verkaçı

2014/15 sezonundan sonra Real Madrid 750,9 milyon avroluk rekor geliriyle bir kez daha Futbol Para Ligi’nde zirvedeki yerini aldı. En yakın rakibiyle arasındaki 60,5 milyon avroluk fark ise Futbol Para Ligi tarihinde gerçekleşen en yüksek ikinci fark oldu.

Beyazlar’ın (Los Blancos) gelirleri, üst üste üçüncü kez Şampiyonlar Ligi’ni kazanmalarına bağlı olarak 2015/16 sezonundan itibaren her yıl 75 milyondan avrodan fazla arttı. Gelir artışının esas kaynağı ise sponsorluk bedellerindeki artışa ek olarak karlı sezon öncesi maç gelirleri ve forma ve lisanslı ürünlerden elde edilen gelirdeki 54,8 milyon avroluk artış oldu. 356,2 milyon avro ile Real Madrid küresel anlamda en yüksek ticari gelire sahip futbol kulübü olarak markasının uluslararası çekiciliğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.

İngiltere PremierLigi ilk 10’u domine etmekte

Manchester United’ın genel sıralamada birincilikten üçüncülüğe düştü ancak, PremierLigi bu sene 6 takımını listeye sokmaya başardı. Böylelikle İngiltere tek bir ülkeden ilk on listesine en çok takım sokmayı başaran ülke konumuna yükseldi.

Wembley Stadyum’unda geçirdikleri bir tam sezonun yanı sıra maç günü gelirlerindeki 26,5 milyon poundluk artıştan(%54) faydalanan Tottenham Hotspur (379,4 milyon pound toplam gelir) Futbol Para Ligi’nde ilk ona 2006/07 sezonundan sonra tekrar girdi.

Manchester City (503,5 milyon pound) ilk beşteki yerini bu sezon da garantiledi. Liverpool’un (455,1 milyon pound) 2017/18 Şampiyonlar Ligi’nde final oynaması gelirini 90,6 milyon pound arttırarak takımın yedinci olmasını sağladı. Liverpool’un 65,8 milyondan (68,8 milyon Avro) 222,6 milyon pounda yükselen yayın gelirleri dahi tek başına takımın Para Lig’inin ilk on beşi içerisinde yer almasını garantiliyordu. 

Chelsea (448 milyon pound) sekizincilikteki yerini korurken, Arsenal(389,1 milyon pound) 1997/1998 sezonundan beri ilk defa Şampiyonlar Ligi’nde yer alamamasının bedelini listede dokuzunculuğa düşerek ödedi. Everton(188,6 milyon pound) ve West Ham (175,3 milyon pound) ilk yirmideki yerlerini korurken; 2017/18 sezonunda PremierLig’e dönüş yapan Newcastle United (178,5 milyon pound), Para Ligi’nde on dokuzunculuğa oturdu.

Avrupalı devler transfer pazarından faydalanıyor

Paris Saint-Germain iki sezondur üst üste yaşadığı düşüşe bu sezon dur dedi ve bir sıra yükselerek Para Ligi’nde altıncılığa yerleşti. 2017 yazında NeymarJr. Ve KylianMbappé gibi iki yıldız futbolcuyu renklerine bağlayan PSG bu sayede maç günü ve ticari gelirlerinde önemli bir artış sağlamış oldu (541,7milyon avro).

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.