SPORTİF PAZARLAMA

 

Totem Dinç

Almanya da Köln şehrinde doğan ve 6 yaşında İstanbul’a gelerek, sporda basın yayın basamaklarını güçlü bir şekilde tırmanarak bir çok gence örnek olan arkadaşım Gökhan Dinç ile keyifli sohbetimiz sizlerle. keyifli okumalar.

Futbol sevgin nereden geliyor?

Ağabeyim Schalke’nin alt yapısında oynaması ve babamında eski futbolcu olması ile Futbol sevgimiz burdan geliyor.

 Unutamadığın çocukluk anın var mı?

Mahalle takımı anım var. Çocukken mahalle takımı kurduk, takımımıza da Torino FC adını koymuştuk. Bende reflekslerimin kuvvetli olması ve uzun boylu olmam nedeniyle takımda kaleciydim. O hafta Torinon’nun maçı var ve kazanırsa bizde otomatik olarak o hafta oynadığımız maçı kazanmış olacaktık, bu bir kuraldı. Yani bizim takımımızın sportif başarı değil, Torinonun sportif başarısı bizim maçlardaki galibiyeti belirliyordu. En güzel anım, o maç esnasında yaşadığım günlerdi.

Basın yayın tarafına nasıl geçiş yaptın?  

Ağabeyimin eşi, 1996 yılında bir spor kanalının kurulduğunu ve yetiştirilmek üzere muhabirlere ihtiyaç olduğunu öğrenmiş ve Kenan Onuk ile görüşmem için randevu almıştı. Bende daha 17 yaşımda, takım elbiselerimi giyerek Kenan Bey ile görüşmeye gittim. Kenan Onuk, Pınar İnsel ve Yiğiter Uluğ’nun karşılarında oturdum. Kenan Onuk kıyafetlerime bakarak “senden gazeteci olmaz” dedi. Bende,  Kenan Onuk’u sadece TV’de takım elbiseyle görüyorum, hiç sosyal hayatında görmedim. Dolayısıyla bende böyle giyinerek geldim dedim. O da bana, vayyy! sen gazeteci olmuşsun dedi. Sonra hangi takımlısın dedi, Beşiktaşlıyım dedim. Ne kadar para istiyorsun diye sordu, para önemli değil kendimi kısa sürede gösteririm dedim. Ama demez olaydım. Çünki 2 yıl parasız çalıştım, sonraki 2 yıl da çok cüzzi paralara çalıştım. 4 yılın sonunda CNN Türk kurulduğunda, işimi iyi yaptığımdan olsa gerek maaşımın 3,5 katında CNN Türk den iş teklifi aldım. Fuat Akdağ’la birlikte, Kenan Onuk’u ziyarete gittik. Konu ile ilgili Kenan abi ile beraber Nuri Çolakoğlu ‘yla konuştuk. Nuri Çolakoğlu da, güzel teklif yapmış dedi. Eğer servisteki dengeleri bozmayacağına inanıyorsan Gökhanı tut ama dengeleri bozacağını düşünüyorsan geleceğini engelleme dedi ve benim CNN Türk de Beşiktaş muhabirliğim bu şekilde başladı. Sonrasında, 24 spor servisinde müdür yardımcısı, FOX TV de spor müdürülüğü yaptım. Sonrasında ise kulüp  tarafına geçiş yaparak, Beşiktaş kulübünde kurumsal İletişim drektörlüğü yaptım. Beşiktaş sonrasında Best FM de radyo deneyimi yaşayarak şuana kadar geldim. Şimdi de 24 TV de spor gecesi ile devam ediyorum.

 Basın yayın bölümden, Beşiktaş Kulübüne transferin nasıl oldu?

Yıldırım Demirören’in, kulüpte kabuk değişikliği yapmak istediğini öğrenmiştim. Türk futbolunun önemli isimleri olan sayın Serdal Adalı ve Mete Düren vasıtasıyla Yıldırm Demirören ile görüşmeye gittim ve anlaştık. Diğer hakları ise o dönemlerde kulübün CEO’su Murat Ülgen ile görüşerek netleştirdim ve başladım.

Şuanda neler yapıyorsun?

Daha öncesine rakip olduğum aynı zamanda da arkadaşım olan Haluk Yürekli ile 24 TV de, “Spor Gecesi” programını yapıyoruz. Birlikte program yapma fırsatını veren Oğuz Altuğ Demirel (24 TV‘nin Genel Yayın Yönetmeni) ve Murat Çiçek’inde programın arkasında durması son derece önemliydi.

Biz bu programa başlarken, bu kadar takip edileceği ve sevileceğinin çok farkında değildik. İzleyicilerin, programa güvenerek samimi bulması ayrıca mutlu etti bizi. Programımızda değişikliğe gittik şimdi hafta sonları program yaparak devam ediyoruz.

Favori Oyuncun kim

Dünya futbolunda gelmiş geçmiş en önemli futbolcu Maradaona dır. Onunla ilgili bir anı yaşamıştım.

18 yaşındayken elini omzuma attı ve parmağıyla kendini göstererek Diego Armando Maradona dedi o anki heyecanımı anlatamam resmen bacaklarım titremişti.

Türkiye de ise Sergen Yalçın. Şuan aktif olanlar arasında, Trabzonspordan Abdulkadir Ömür ve Yusuf Yazıcı. Beşiktaş’dan, Cenk Tosun, Oğuzhan Özyakup  ve Quaresma. Galatasaray dan da,  Gomis gerçeğini unutmamak gerekir.

Aklında iz bırakan film var mı?

James Bond filmi fakat Rager Moore’lu bir James Bond filmi. Fanatik bir Rager Moor hayranıyım.

Şuanda okuduğun kitap?

Arkadaşım Burcu Kapu’nun büyük emekler harcayarak yazdığı “Hiç Pas Vermiyorsun” kitabını okuyorum, oldukça güzel bir kitap. Spor dünyasında sen ve senin gibi kadınların olması gerektiğine inanan biriyim. Senin gibi insanların erkek egemen bir toplulukta çoğalması zor, seni de tebrik ediyorum.

Burcunun yeni kitabını da çok beğendim herkese tavsiye ederim. Ayrıca bu kitaptan dolayı da Burcu Kapu yu da tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.