SPORTİF PAZARLAMA

Sporun farklı branşlarında başarılı şekilde yer alan Kaya Çilingiroğlu, Galatasaray yüzme şubesinde 8 yıl yüzücülük yaptıktan sonra Türk Yüzme Milli takımın kaptanlığını yapmıştır. Ayrıca Racquetball ve golf sporlarında da Türkiye Şampiyonlukları bulunan ve TRT Spor da yorumculuk yapan Kaya Bey ile yaptığımız röportajımız.

Türkiye de ki spor pazarlamanın yeri sizce nerede?

Avrupa takımları kendini tüm dünyada, biz ise sadece Türkiye de pazarladığımız için aramızda çok fark ve eksiklerimiz var, zaten rakamlarda onu gösteriyor.  Dünya çapında başarılı olabilmemiz için yönetimsel, transferler, hedefler, uzun vadeli planlar, alt yapılar, alt yapılardaki yetiştiriciler, yetiştiricileri yetiştiren eğitmenler gibi kriterleri düzeltmeliyiz. Her şey başarıya bağlı. Başarılı olunca, izlenme oranın artar, izlenme oranın artınca, bilinirliğin artar, o da artınca talep artar, firmalar ve reklam verenler sana gelir ve bu şekilde de devam eder. Her şey başarıyla endeksli, başarıya giden yol da bilgiden geçiyor. Bilgide maalesef bizde yer almıyor.

Sosyal kanallarda takip ettiğiniz kulüpler hangileri?

Real Madrid ve Milli takımımızı takip ediyorum.

Türkiye de başarılı bulduğunuz kulüp yöneticiler kimler?

Şuan itibariyle Ahmet Nur Çebi, Beşiktaşlı olduğum için değil, yönetim tarzını çok takdir ettiğim için. Bunu, daha öncede birkaç yerde ifade ettim, inşallah nazarım değmez. Ahmet Nur Çebi’nin davranışları ileriye dönük, yarışta uzun soluklu ve başarıyı getirebilecek tercihlerde bulunuyor. Bütçesi ile gelir ve giderlerini dikkate alıyor, ödeme sistemlerinde bol keseden atıp, popülizim adına para harcamıyor.

Transferlere ödenen paralar kulüpleri zorlayacak mı?

Kulüp borçları temizlenmediği sürece, faizlerinden de kurtulamazsınız. Faizin, geliri aştığı durumlarda, ekstra borçlanmak, gelirlerinizin dışında euro harcamasında bulunmak sizi başarıya götürmez. Ciddi anlamda bunun kısıtlanması lazım. Fakat bizde başarı kriteri tamamen şampiyonluğa endeksli, yöneticinin orada olup olmamasını şampiyonluk belirliyor, dolayısıyla kısa süreli bir iş yapıyoruz.

Ahmet Nur Çebi’nin davranış ve söylemleri bir Beşiktaşlı olarak içimi ferahlatıyor. Belki de diğer kulüplere de örnek olur. Mesela bu sene Beşiktaş şampiyonlar ligine gidecek, futbolcuların performansı ile orada alacağı başarılar Beşiktaş’ı dünya çapında bilinirliğe taşıyacak.

Yapılan transferler, takımlara sponsorlukta yeni bağlantıların yolunu açar mı, yoksa Pandemi’ye bağlı olarak değişir mi?

Bunun pandemiyle ilgisi yok, tamamen kulüplerin yönetim tarzıyla ilgili. Yapılan transferler arasında sponsor getirebilecek bir isim henüz duymadım, transferler bütçe ve gelirle ilgili bir durum. Ayrıca unutmamak gerekir ki kulüplerin oyuncuyla sözleşmelerini yenilemesi de bir transferdir.

Beşiktaş’ın, Sergen Yalçın’ın da fikrini alarak iyi ve mantıklı kadro kuracaklarını ve iyi performans sergileyeceklerini düşünüyorum.  Emre Kocadağ,  boşlukları dolduracaklarını zaten belirtmişti, ama bunlar, bunlar bütçeyle alakalı bir durum. Kulüpte bunun dışına çıkmak istemeyen başkan ve yönetim var, çok da haklılar, aynı şekilde devam etsinler. Bu sene şampiyonluk sözü vermiyorum diyen bir başkanı da hayatımda ilk defa görüyorum. Bu şekilde başarılı olacaklardır.

Fenerbahçe’nin Kadın Futbolu şubesi atılımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Spora olan katkısı nedeniyle tebrik etmek lazım, neticede musabık bir kulüp.  Kulübün asıl amacı; futbol A.Ş.’yi bir yere getirmek, futbolda şampiyon olmak, şampiyonlar ligine gitmek, orada başarılı olmak. Genel kurulun teveccühünde, Ali Koç başkanlığında yeni bir döneme başladılar. O da bu zaman zarfında hatalarından kurtularak doğruları yapıp, Fenerbahçe’yi başarıya götürebilir diye düşünüyorum inşallah.

Kulüpler Birliği ve bankalar anlaşması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bunlar daha önce de birkaç defa yapıldı fakat başarılı olunamadı. Çünkü harcamalar euro ile gelir ise ağırlıklı TL. Euro kurunun artmasıyla, giderlerde yükseliyor ve mevcut borçların faizlerini gelirler, karşılayamayacak durumda kalıyor.

Beşiktaşlı olarak, Kulüpler Birliğinin yeni Başkanı hakkında fikrinizi alabilir miyim?

Ahmet Nur Çebi’nin başkanlıkla ilgili verdiği beyanatından beri, Ahmet Ali Ağaoğlu’nun başkanlık için hevesli olduğunu düşünüyordum. Fakat Kulüpler Birliğinin ne yaptığı belli değil yani kulüpler birliği başkanı olmak kişiye veya kulübe nasıl bir artı getirir ondan çok emin değilim. Sadece bir vakıf ve adı geçen bir başkanı var. Yönetimin senede 2 kez toplandığını ama ne yaptıklarını bilmiyorum, kamuoyunda da bildiğini zannetmiyorum.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.