SPORTİF PAZARLAMA

26 Ocak 2020 tarihinde hayatını kaybeden Kobe Bryant’ın Nike ile olan sözleşmesi eşi tarafından yenilendi.

Kariyerinde 5 kez NBA şampiyonluğu, 18 kez All-Star, 2 kez finaller En Değerli Oyuncusu, 2 kez Sayı Krallığı, bin 346 NBA maçı ve 33 bin 643 sayı bulunan Kobe Bryant 13 Nisan 2016 tarihinde emeklilik kararı almıştı. Bu tarihten itibaren kızı Gigi başta olmak üzere çocuk ve genç yaşta olan basketbolcuların gelişimi için kendisine yeni bir hedef belirleyen Kobe Bryant, 26 Ocak 2020 yılında kızı Gigi ile birlikte bulunduğu helikopterin kaza yapması sonucunda hayatını kaybetmişti.

Aktif sporculuk kariyerinde adidas ile sponsorluk anlaşması imzaladıktan sonra, anlaşma bitiminde Nike ile anlaşan Kobe Bryant “Black Mamba” ismiyle kendi koleksiyonunu meydana getirmişti. Aynı zamanda Nike ile 13 farklı ayakkabı modeli tasarlamıştı. Aktif sporculuk kariyeri sona erdikten sonra Nike ile anlaşması beş yıl uzatılan Kobe Bryant’ın ürünlerinin üretimi devam etti. Kendisinin ve kızının vefatından sonra özellikle ABD’de piyasada satışta bulunan Kobe Bryant ürünlerine büyük ilgi gösterildi. Bu ürünlerin bazıları, üretimin ileride sürdürülmeyeceği ve ürünlerin değerleneceği beklentisi ile de satın alınmıştı. Kobe Bryant’ın eşi Vanessa Bryant, kazadan bir süre sonra hesabından yaptığı açıklamada Nike ile 13 Nisan 2021 yılında sona eren sözleşmenin uzatılmayacağını açıkladı. Bu tarihten sonra kızı için kurduğu Mambacitasports Vakfı için çalışmalara devam eden Vanessa Bryant, bu vakfa gelir yaratmak için tasarlanan ayakkabıların Nike tarafından satılmasına onay vermediğini açıklamıştı. Bu açıklama, Vanessa Bryant’ın Kobe Bryant ile Nike arasında sona eren sözleşmenin uzatılmayacağına yönelik yorumları da beraberinde getirmişti.

Dün, Vanessa Bryant tarafından yapılan paylaşımda Nike ile Kobe Bryant arasındaki sponsorluk anlaşmasının yenilendiği duyuruldu. Vanessa Bryant, eşinin vefatından sonra NBA’de birçok oyuncunun Kobe Bryant ayakkabılarını giymesini önemli bir saygı göstergesi olarak gördüğünü belirtti. Yapılan anlaşmaya göre, Nike yapılacak satışlardan elde edilecek karın tamamını Mamba ve Mambacita Sports Vakfına bağışlayacak. Ayrıca Güney California’da genç sporcuların faydalanması için bir spor salonunun inşa edileceği de paylaşıldı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.