SPORTİF PAZARLAMA

2016-09-08-10-37-59_1473320666123

Futbol’a destek veren, güçlü sponsorlardan Lukoil ile Türkiye’de  5 Kulübe sponsor olmanın faydalarını konuştuk.

 

Lukoil’i Tanıyabilirmiyiz? 

LUKOIL dünyanın en büyük akaryakıt şirketlerinden biridir. Dünya ham petrol rezervlerinin 2%’ne ve hidrokarbon rezervlerinin %1’ine sahiptir. Her gün, 35 farklı ülkede milyonlarca tüketiciye yakıt, enerji ve güç sağlayarak bu insanlarım geçinmelerine yardımcı oluyor. Bünyesinde tüm efor ve yeteneklerini şirketin pazar liderliğini elinde tutmasına adamış 100.000’den fazla çalışanı bulunmakta.

Değerlerimiz;

  • ÇALIŞANLAR: Şirketimizin yaptığı her şey insanlar için yapılıyor.
  • ÇEVRE VE TEKNOLOJİ: Dünyanın doğal kaynaklarını en geniş şekilde kullanan şirketlerinden biri olarak, LUKOIL uluslararası çevresel standartlara sıkı bir şekilde uymakta ve tüm şirket hiyerarşisi genelinde son derece iyi planlanmış çevresel yönetim sisteminden gurur duymaktadır.
  • SORUMLULUK: Çalıştığımız alanlardaki insan hayatı doğal kaynaklar bizim sorumluluğumuz altındadır.
  • AÇIKLIK VE ORTAKLIK: Toplum ve hissedarlar ile işbirliğindeki misyonumuz
  • BÜTÜNLÜK: LUKOIL misyonuna sadık olarak ticaret yapıyor.

Hangi Kulüplerle Sponsorluk anlaşması yaptınız bu anlaşmalarda nelere dikkat ettiniz?

LUKOIL’in şu anda Türkiye genelinde 600’e yakın istasyonu bulunmaktadır. Türkiye’de LUKOIL çatısı altında toplamda 12.000 kişi evine ekmek götürmektedir. Global bir şirket olarak LUKOIL tüm çalıştığı ülkelerdeki geleneklere saygı duymaktadır. Türkiye’de tüm spor dallarını özellikle de Futbol’u destekliyoruz.

Son derece saygın bir araştırma firması olan AKADEMETRE tarafından yapılan araştırmada Türk vatandaşlarının %87’si futbolla ilgili. Dolayısıyla kararımız anlık olmadı, spor üzerine pazarlama fikirlerimizi dikkatlice geliştirdik. Öncelik olarak Türkiye’deki 3 büyükler olarak anılan takımla anlaştık; Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray. Sonrasında ise Trabzonspor ve Göztepe ile anlaşma imzaladık. Lokal Türk futbol takımları ile de müzakereler başlatmayı planlıyoruz.

Sosyal Sorumluluk çalışmalarınız var mı?

Özellikle yardıma ihtiyaç duyan küçük kasabalarda öğrencilere yardım ederek gerekli okul araç ve kıyafetlerini sağlıyoruz.

Sponsorluk anlaşmalarının karşılığını alabildiniz mi?

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile uzun dönem kontratlarımız var. İyi spor proje yönetimi sayesinde  kampanyamızın başlamasından yalnızca 1 yıl sonar LUKOIL Eurasia’nın farkındalığı 30 puan artış gösterdi.

Spor projesi Taraftar Kart Proje’si ile birlikte bize 400.000’den fazla potansiyel LUKOIL müşterisine ulaşma fırsatı sağladı. Ayrıca, ortaklarımızın sosyal medya kanallarında paylaşım yapma hakkımız var.  Böylelikle de toplamda 30 Milyon kişiye ulaşabiliyoruz. Günümüzde sosyal medya, Televizyondan sonra ilgili kitleye ulaşmada en önemli ikinci kanal kulüplerle bunu başarıyla yönettik.

Kulüplerle iletişiminiz nasıl, zorlandınız mı? Pazarlama birimiyle kolaylıkla yol alabiliyor musunuz?

Evet, futbol kulüpleri ile ilişkilerimizde karşılaştığımız zorluklar konusunda haklısınız.,. ancak bu zorluklar beklenen ve yönetilebilecek düzeyde. Bizim için dünya starları ile video çekmiş olmak muhteşem bir deneyim ve eğlenceydi. Ek olarak, Ertem Şener ve Ersin Düzen gibi son derece ünlü spor spikerleri ile de ortaklıklarımız bulunmakta. Onların da yardımıyla spor projelerimizi daha interaktif hale getirdik.

Bu sezon yapmayı planladığınız Spor Pazarlama iletişiminiz nelerdir?

Bu yıl da futbol pazarlama kampanyamıza ve futbola yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyoruz. İletişimimizin çoğu kulüplerin TV kanalları ve sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşiyor. Ayrıca müşteri datamızı genişletmek ve Lukoil Taraftar Kart projesine de yatırım yapmaya devam edeceğiz. Böylelikle müşterilerimiz ile bilgilendirici SMS servisi le iletişim kurma fırsatı sağlıyoruz.

 

One thought on “Lukoil’in Sponsorluklarıyla Türk Futboluna Kattıkları ve Kazandıkları
  1. Nuri Aydın

    Orduspor kadın basketbol takımı menajeriyim. İsim yada forma sponsorluğu için aşındırmadığım kapı kalmadı. Avrupa’nın en iyi kadın basketbol ligine sahibiz, ayrıca son 2 olimpiyatlarda mücadele eden sadece takım sporu olarak kadın basketbolu var ülkede. Kulüplerde’de Eurolig şampiyonluğu. Maalesef görüştüğüm çoğu firma spor sponsorluğunun firmalarına faydalarını görünce de hep futbola gidip yaptılar reklamlarını. Lukoil’e gelince onlarla da görüşmüştüm geçen yıl Türkiye-Rusya ilişkilerini bahane ettiler. İsim sponsoru olduğu kadın basketbol takımları da var başka bir ülkede.

    01/12/2016 Reply
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.