SPORTİF PAZARLAMA

Dünya Futbolunda yaşanan bir çok felaketler bulunuyor. Bunların bir çoğu üzücü olsa da bir çoğuda trajikomik diyebileceğimiz ve ders verecek nitelikte. Bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim. Keyifli okumalar.

 Heysel Faciası ve Premier League

İngilterede bulunduğum sürelerde, Beşiktaş dergisi için kaleme aldığım Heysel faciası, 1985 yılında Juventus &Liverpool Avrupa kupası final maçında liverpool’luların italyan’lara saldırması ile çıkan panikte, stadyum duvarı çökmüş. 39 kişi ölmüş ve 600 kişi yaralanmıştı. Bu olay sonrasında premier leagude, ayakta maç izlemek yerine oturma düzenine geçilmiştir.

Protesto ile gelen 149 gol

Madagaskarda protestoların en ilginci yaşanmıştır. As Adema ile So I’Emyrne maçında hakemin kararına kızan As Adema oyuncuları protesto için kendi kalelerine 149 gol atmıştır. Umarım bizim ligimizde bu tarz bol gollü protestolar yaşanmaz maç sonunda ise takım oyuncuları ve hocası elbetteki ceza aldılar.

Hillsborough Faciası ve Premier League

Yine daha önce yer verdiğim konulardan biri olan Hillsborough faciası, 1989 yılında Liverpool & Nottingham Forest arasında Fa Cup yarı final maçında Hillsborough stadyumuna, kapasitenin çok üstünde taraftar alındığı için 96 Liverpool taraftarı ölmüş, 766 taraftar ise yaralanmıştı. Bu olayla birlikte oturma düzeni uygulamasının üzerinden bir kez daha geçilmiştir.

 Şike patlaması ve Serie A

2006 yılında yapılan şike soruşturmasında Milan, Fiorentina,  Reggina, Lazio ve Juventus suçlu bulunarak cezalar almıştır. Şuanda, binlerce kemikleşmiş taraftarı bulunan juventus 2 lig aşağıya düşürülerek, iki şampiyonluğu silinmiştir. Genel menajeri ise hapse atılmıştır.

Busby babes Faciası ve Premier League’nin göz bebeği

1958 tarihinde Manchester Unitedi taşıyan uçağın düşmesi nedeniyle 44 yolcudan 20 yolcu hayatını kaybetti

Glasgow da 2 facia

 Öncesinde kaleme aldığım üçüncü olay, aslında bu stadyumdaki ilk facia 1902 yılında İngiltere ile İskoçya arasında oynanan maç sırasında bir tribünün çökmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybetmesiyle gerçekleşmiştir. İkincisi ise daha acı vericidir. 80 bin kişi stadyumda dır. 1978 yılında Celticfc uzatmaya geçildiğinde 1-0 öne geçer. Rangers taraftarları sahayı terk ederken maça eşitlik gelir, stadyumdan çıkanlar tekrar tribünlere yöneldiğinde, karşıdan gelen grupla karşılaşır, o sırada yere düşen bir çocuk zincirleme reaksiyonu başlatır. 66 kişi ezilerek hayatını kaybeder, bunların çoğu ise çocuklardır.

Kayseri & Sivas ve Türkiye Ligi

Hatırlamak istemediğimiz bir hadise. 1967/68 sezonu 2. Lig Beyaz Grup’ta oynanan Kayserispor-Sivasspor maçında, Kayseri 1-0 öne geçer. Sivas tribünleri Kayserili taraftarların olduğu kısma stadyuma soktukları taşları atmaya başlarlar. Çıkan arbedede 2 çocuk hayatını kaybeder. Kayseri taraftarları sert tepki verdiğinde bu sefer Sivas taraftarları canlarını kurtarmak isterken 38 kişi hayatını kaybeder. Türk futbol tarihinin ilk ve en büyük stadyum faciasıdır.

 

Sevgilerimle

   

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.