SPORTİF PAZARLAMA

Spor sektörünün en büyük liderlerin den olana Nike MBA ‘in yakından takip ettiği ve  ikinci Lebron James  olarak gösterilen Zion Williamson’un Nike ayakkabılarıyla oynadığı  maçın 33 saniyesinde, parçalanarak  markanın bir krizinin ortasına düşmesine neden oldu.

1969 yılında doğan Nike,  Statista’nın yaptığı araştırmada Amerika’nın 2018 yılında en çok beğenilen  markaların başına oturdu. Bu kriz ile Williamson’un ayağının burkulmasına, spor ayakkabı piyasasında ise kendi ayağının tökezlemesine neden oldu.

Bu olayla, Borsa gündeminin açıkladığı bilgiye göre, bir günde Nike hisselerini 1.7 oranında düşmesine de neden oldu. Bu krizinden,  markanın kıvrak zekeya sahip yöneticileri ve ajansların devreye gireceğini düşündüm ama  sesiz kalarak bunun aslında bir kriz olmadığını empoze etmeye çalışıyor. Yine aynı şekilde, sosyal hesaplarında da  kısa bir sessizliğin ardından, kadına yönelik sosyal sorumluluk videosuyla itibar algısını küçük bir adımla yönetmek istedi.

Bu durumu yaşayan diğer kişilerin sesiz kalmasının nedeni  elbette  Zion Williamson da sadece hafif bir diz burkulması ve markanın sponsor olmasında saklı.

Futbol sahalarında da kıyasıya yarıştığı Adidas ise, rekabet kurulunun dikkatini çekmeden viral çalışma ile küçük fırsat yaratalirdi ama bunun hızına yetişemedi veya etik bulmadı.  

Kısacası, benim de en çok beğendiğim marka olan Nike bu durumu, sloganında olduğu gibi “Just Do İt”  sessiz kalarak yaptı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.