SPORTİF PAZARLAMA

Sanırım bir çok kişinin röportaj yapmak isteyip de yapamadığı bir isimdir Ahmet Nur Çebi. Geçtiğimiz hafta yaptığımız görüşmemizde araya kısa bir söyleşi tadında röportaj rica ettim ve kırmadı. İçimden  “Yaşasın Futbol” diye haykırırken, öncelikle Beşiktaş mı/Sergen hocamı mı? Kulüpler birliğimi? Yoksa Euro2020 deki spor pazarlamasına dair sorular mı diye zihnimden geçerken, sesli sorulara dönüşmüştü bile.

Bu transfer döneminde ne gibi değişiklikler düşünüyorsunuz? Taraftarı şaşırtacak hamleleriniz var mı?

Daha evvelde söylediğim gibi amacım ve gayem, şampiyon olmuş bir takımın kadrosunu, tekniğini ve futbolcularını aynı şekilde muhafaza etmek, tabiki şartlarımız doğrultusunda takviyeler yapmak istiyoruz. Transferler bitmeden bu konuda konuşmak hem   kulübe hem de futbolcuya da zarar verebileceğinden bu kadar belirtebilirim.

Tarafta açısından, Sergen hoca ile görüşmelerin uzun sürdüğü düşünülüyor, neden olabilir?

Bir buçuk sene önce Hocamızla yaptığımız anlaşmaydı. Abdullah hoca gittikten sonra çok çabuk yaptığımız ve eksik şeyleri konuşmadığımız bir anlaşmaydı. Gecikmiş olmasından dolayı altında bir şeyler aranıyor olabilir ama işin içinde profesyonellik var. Dolayısıyla konularımızda; çalışma şartları, para konusu, hocamızın talepleri ve bizim taleplerimiz oldu.  Bizim gönlümüz hocayla birlikte yola devam etmekti o da aynı fikirde olduğu için bu konuyu hallettik. Artık hocamız ve tüm yönetimimizle yeni sezon odaklandık.

Beşiktaş’ın şampiyonluğu, kulübe ne gibi yenilikler ve etkiler getirdi?

Bu şampiyonluk, Beşiktaş tarihinde özel kelimelerle yazılacak bir şampiyonluktur. Çünkü pandeminin olduğu dönemde futbol ekonomisinin çöktüğü, bu takımdan bu sezon bir şey olmaz diye düşünüldüğü, bir süreçte, tüm kıymetli rakiplerimizin önünde  yarışı bitirmek ve kadın futbol takımımızın da kupa alması, bizim için müthiş bir sezon olmasını sağladı.

Bu yıl hocanın, futbolcuların, yöneticilerin ve bizlerin, Beşiktaş tarihinde özel bir yeri olacağını düşünüyorum.

Bu şampiyonluklar pazarlama; sponsorluk, marka işbirlikleri ve lisansiye alanlarında ne gibi değişiklikleri getirdi?

Şampiyon olmadan evvel bankalar bize destek vermişlerdi, onlara buradan teşekkür ediyorum. Bankaların bu desteği için çok emek verdim. Beşiktaş için bunu yaparken, diğer kulüplerin de faydalanarak artı değer kazanmasını sağlayan bir iş birlik oldu.

Sponsorlara gelince, şampiyon olmadan önce birçok sponsorluk çalışması yapmıştık. Herkesin bu takımdan bir şey olmaz dediği dönemde, bizlere sponsor oldular. Onlara buradan kocaman teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum. Dolayısıyla, yeni sezonda şampiyon bir kulübün sponsoru olarak,  getireceği güzellikleri de yaşayacaklarından eminim.

Kurum içinde yeni hamleleriniz veya değişiklikleriniz olacak mı?

Pazarlamada yeni bir arkadaşımız başladı, Cenk Sümer. Futbolun yoğun geçen ortamından yeni bir iklime geçti, inşallah çok kısa sürede  sponsorluklara gereken desteği verecek ve başarılı olacak.

Bazı hizmetlerde outsource destekleri almak lazım, pazarlama da dahil olmak üzere çünkü bazı firmalar, bazı konularda işlerini en iyi bilenlerle bir araya geliyorlar ve daha kaliteli hizmetler verebiliyorlar, senin gibi.

Beşiktaş’ta da kurumsallık ve pazarlama anlamında dışarıdan destek almayı planlıyorum, inşallah birkaç ay içinde o da realize olacak.

Kulüpler Birliği çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Türk futbolu ile Beşiktaş’ın sorunları aynıydı. Tüm süper lig kulüplerinin başkanlarının ilgisi ve ısrarı üzerine bu kadar büyük bir sorumluluğunun yanında kulübümüzün de içinde olduğu sistemin başında birisinin olması gerektiği düşünülüyordu.

Beşiktaş taraftarının gitmemi istemediği ve tepki gösterdiği halde arkadaşların isteği üzerine, Kulüpler Birliğine geldim. Bu konuda çok istekli değilim ama Türk futbolunun ihtiyacı oldu.

Şunu da belirtmek isterim ki Türk futboluyla ilgilenmem, Beşiktaş da ki işimi dondurarak zarar verdi. Son zamanlarda kendimi hep yorgun hissediyorum.  Son yapılan Kulüpler birliği toplantısında da değerli başkanlara dönemin sonunda aday olmayacağımı açıkladım. Çok yorgunum ve gereken desteği de arkadaşların bazılarından almak yerine köstek gördüğüm için moralim bozuk ve motivasyonum da düşük.

Euro 2020 de, Ronaldo ve Pogba’nın basın toplantısında içecekleri kaldırmasını, kulüp başkanı olarak nasıl yorumlarsınız?

İnsanlığa, insana, tabiata, çevreye dünyamıza zarar verebilecek her ne varsa bunun sponsorluğu olmaz. Ama bu sponsorluğu yapmadığınız zamanda da az para kazanıyorsunuz ve az kazanmaya da razı geleceksiniz.

Ronaldo’nun niye böyle bir şey yaptığını bilemem. Dünyada milyonlarca euro’ları futboldan kazanıyorsunuzdur. Parayı kazanırken de nereden kazanıldığını bilip, ona göre az para kazanıp kazanmamayı göze alacaksınız. Futbolu destekleyen sponsorlar var, eğer o sponsorlar aracılığıyla da bu serveti yapmışsanız, hem parayı isteyip hem de dünyada kötü şeyler olmamalı da diyemezsiniz.  Bir futbolcu, transfer dönemin de kulübü destekleyen sponsorlarınız arasında alkollü içecek veya  herhangi bir asitli içecek firması var, bana futbolun parası değil, sağlıklı mesajı lazım diyerek, sizinle çalışamam diyebilmeli ama öyle olmuyor, paraya ve kontrata bakılıyor işte bunlara karşıyım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.