SPORTİF PAZARLAMA

Süper Lig, Pandemi Sürecinde En Hızlı Aksiyon Alan Lig Oldu

Aktif Bank, dünyayı etkisi altına alan salgının futbola yansımasını ‘Covid-19 Öncesi ve Sonrasında Futbol Ekonomisi Raporu’ ile inceledi.

Dünya ya olan ekonomik etkisini 24 Mart da ki yazımda, KPMG raporuna ( https://bit.ly/2ScvRPO ) yer vermiştim. Aktif Bank’ın Ekolig Rapora göre, Süper Lig’de kalan maçların oynanmaması durumunda maç günü, naklen yayın ve ticari gelirlerde yaklaşık 1 milyar TL’lik gelir kaybı yaşanabileceği öngörüldü.

Ayrıca, Covid-19 pandemi sürecinin Avrupa ligleri ve Süper Lig’deki etkisinin incelendiği raporda, Avrupa’nın 5 büyük futbol ligi ile kıyaslandığında, Süper Lig’in pandemi sürecinde en hızlı aksiyon alan lig olduğunun da altı çizildi.

Avrupa’da en hızlı aksiyon alan Süper Lig oldu

Covid-19 pandemi sürecinin Avrupa ligleri ve Süper Lig’deki etkisinin incelendiği raporda, İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ile Türkiye arasındaki değerlendirmeye göre, ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından en hızlı aksiyon olan ülkenin Türkiye olduğu görüldü.

Premier Lig, İngiltere’de ilk vaka görüldükten 42 gün sonra aksiyon alırken, Bundesliga 38 gün sonra, La Liga 41 gün sonra, Ligue 1 52 gün sonra, Serie A ise 39 gün sonra aksiyon aldı. Ülkemizde ise ilk pozitif vakanın görülmesinden 8 gün sonra futbol maçları ertelendi. Süper Lig, Avrupa’nın 5 büyük futbol ligi ile kıyaslandığında, pandemi sürecinde en hızlı aksiyon alan lig oldu.

Süper Lig’de en kötü senaryoda kayıp yaklaşık 1 milyar TL’yi bulacak

Süper Lig’de pandemi sebebiyle ertelenen 72 karşılaşmanın oynanmaması ciddi bir gelir kaybına neden olacak. Süper Lig’de kalan müsabakaların oynanmaması halinde maç günü, naklen yayın ve ticari gelirlerde yaklaşık 1 milyar TL’lik gelir kaybı yaşanabilir.

Bu sezon öngörülen maç günü geliri 500 milyon TL’nin üzerinde

2018-2019 sezonunda 396,3 milyon TL, 2018-2019 sezonunda 491,1 milyon TL maç günü geliri elde eden Süper Lig’in bu sezon sonunda 520 ile 550 milyon TL arasında maç günü geliri elde etmesi öngörülüyor. Süper Lig’in kalan maçlarının seyircisiz oynanması halinde sadece maç günü gelirlerinden 100 milyon TL’lik bir kayıp yaşanabilir.

Yayın gelirleri de etkilenecek

Süper Lig’de bu sezon kulüplere yaklaşık 2 milyar TL’lik naklen yayın geliri dağıtılması planlanıyor. Ancak karşılaşmaların oynanmaması halinde, kulüpler sadece sportif performanslardan elde edeceği 172,8 milyon TL’lik geliri kaybedecek. (Lige katılım payı, geçmiş şampiyonlara ödenen bonuslar ve ve ilk 6 takımın bonusları da 172,8 milyon TL’nin içinde yer almıyor.)

Köklü değişimler kapıda

Futbolu da ciddi şekilde etkileyen Covid-19’un yönetsel değişiklikleri de beraberinde getirmesi bekleniyor. Futbolu yöneten üst kurumların ayırdığı fonlar, kulüpler bazında futbolcu ve teknik kadrolardaki maaş indirimleri, yayıncı kuruluş ya da kuruluşlarla olan sözleşme sürelerinin gözden geçirilmesi kısa vadeli çözümler olarak ön plana çıkıyor. FIFA’nın ve UEFA’nın önderliğinde alınacak yeni kararların ışığında uzun vadede futbol endüstrisinde yer alan aktörlerin finansal ve yönetsel faaliyetlerinde de kaçınılmaz değişiklikler bekleniyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.