SPORTİF PAZARLAMA

Sporun içinde futbolun popüleritesi çok büyük bunun farkındayız. Fakat spor deyince diğer branşların olduğunu, Ülkemizi büyük bir gururla temsil eden bir çok sporcumuzun olduğunu da unutmamak gerekir. İşte bunlardan biri de Mehmet Mıstık!

Mehmet Mıstık kimdir?

Ben 1992 Antalya doğumlu, profesyonel Kick Boks sporcusuyum. 2007 yılında başladığım kariyerime, 12 yıldır aralıksız devam ediyorum. Sporculuk haricinde bir eğitimciyim. Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde yüksek öğrenimimi tamamlayıp, geçen sene kurucusu olduğum Mehmet Mıstık Fight Academy’i de Antalya’da açarak profesyonel sporculuk ve eğitimcilikten sonra iş dünyasına da giriş yaptım.

Bize Kick Boks sporunu anlatır mısın? Bu branşta sana özel olarak destek veren kurumlar var mıdır?

KickBoks’un tarihine baktığımızda, 1950’lerin sonunda Japonya’da karate, boks ve muaythai sporlarının karışımı ile ortaya çıkmış bir dövüş sanatıdır. Tekme, yumruk ve diz bu sporun içinde yer alıyor. 1970’ler ile Amerika’da yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. 2000’ler ile de dövüş sporlarında fenomen hale geldiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başladığını söyleyebiliriz, 10 sene önce çok daha küçük bir kitlesi varken yavaş yavaş etki alanının spor amaçlı olarak yayıldığını gözlemliyoruz.

Destek anlamında, tabii ki bireysel bir spor buna bağlı olarak zorlukların yaşandığını söylemek durumundayım. 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan bir rapora göre 2018 yılında dünya genelinde yapılan sponsorluk yatırımlarının % 66’sı spor branşlarına yapılmış.Bu payda da sporcular önemli bir yer tutuyor.

Ben bu spor içerisinde sağladığım aile ortamı sayesinde işbirliklerim ve doğru proje yönetimleri ile mümkün olduğunca destek alanı yaratabilmekteyim. Buna bağlı olarak Anadolu Hastanesi, Magic Smile, Throne, Akdeniz Hayvan Hastanesi, Merve Electronic, GetFit ve Citycom gibi şehrimin önemli markaları benim yanımdalar. Amacım tabii ki çok daha fazla marka ile partnerlik yapmak. Bunun içinde Talent360PRO Sporcu Kariyer Yönetim ajansı ile de çalışmalar yapıp, projeler gerçekleştiriyoruz.

Bu spordaki ana hedefin nedir?

2009 ve 2019 yılları arasında ulusal ve uluslararası alanda kazandığım birçok şampiyonluklar mevcut. Son olarak da geçen ay Erzurum’da yapılan Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda 89 kiloda LightContact kategorisinde değerli rakiplerimi geçerek şampiyon oldum. Bu şampiyonluk ve yıl boyunca federasyonumuzun düzenlediği turnuvalardan aldığım puanlar beni ekim ayında Bosna’da gerçekleştirilecek olan Wako Dünya Büyükler Kick Boks Şampiyonası’na götürüyor. Ülkemi orada temsil edeceğim. Kısa vade de hedefim buraya en iyi şekilde hazırlanıp, şampiyonluk ya da alabileceğim en iyi derece ile ülkeme dönmek olacaktır. Uzun vadede ise bireysel olarak kazanacağım başarılara devam etmek ve milli takım formasıyla daha fazla uluslararası turnuvaya katılım hakkı kazanmak diyebilirim.

Kick Boks senin için tek kelime ile ne ifade ediyor?

Yaşam felsefesi diyebilirim.

Bu spora başlamak isteyenlere ne gibi önerilerde bulunursun?

İlk önerim yapılanın bir spor olduğunu unutmasınlar. Yaparken tam konsantre olup anın tadını çıkarmalarını ve eğlenmeyi unutmamalarını tavsiye etmekteyim. Bizim sporumuzda temel düşünce rakibe saygıdır. Bunu ilke edinmeyecek olanlar profesyonel olarak bu spora hiç bulaşmasın derim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.